DAJ CYNK

Pamięci DRAM znowu podrożeją. Wszystko z powodu Korei Południowej

Przemysław Banasiak

Sprzęt

Pamięci DRAM znowu podrożeją. Wszystko z powodu Korei Południowej

Południowokoreańscy producenci pamięci RAM wycofują się powoli ze starszego standardu DDR, zaś chińskie firmy nie są w stanie zaoferować potrzebnych mocy przerobowych. W efekcie czeka nas podwyżka cen.

Intel wraz z 12. generacją procesorów w postaci rodziny Alder Lake-S wprowadził pod koniec ubiegłego roku pod domowe strzechy pamięci RAM typu DDR5. Nowy standard dostępny będzie również w laptopach, a zaoferować go swoim konsumentom planuje też AMD. I to wszystko w tym roku.

Korea powoli żegna się ze standardem DDR3

Nowe moduły są jeszcze wyżej taktowanej, a więc oferują wyższą wydajność. Dodatkowo pracują przy niższym napięciu, a tym samym cechują się wyższą energooszczędnością i niższymi temperaturami. Jednak ze starszych standardów - DDR4 i DDR3 - nadal korzysta masa podmiotów. Zarówno w domach, jak i przemyśle. Nie mamy dla nich dobrych wiadomości - pamięci DDR3 mają lada moment odczuwalnie podrożeć.

Według najnowszego raportu TrendForce pamięci DDR3 podrożeją w drugim kwartale 2022 roku nawet o 5%, względem cen z pierwszego kwartału. Wszystko z powodu dwóch koreańskich gigantów w postaci Samsunga i SK hynix, którzy zaczęli ograniczać produkcję pamięci tego typu i planują również ogłoszenie statusu EOL (End Of Life) dla produktów DDR3, takich jak układy 1/2 Gb i 4 Gb.

Trzeci z liderów na rynku pamięci, czyli amerykański Micron, nadal ma w planach kontynuować produkcję kości pamięci DDR3. Przenoszona jest ona jednak do USA, a fabryki zostaną podzielone na te przeznaczone do zastosowań konsumenckich i motoryzacyjnych.

TrendForce twierdzi, że wspomniana migracja zmniejszy podaż konsumenckich rozwiązań DRAM firmy Micron. Zakład w USA będzie dawał pierwszeństwo pamięciom DRAM przeznaczonym do zastosowań automotive. Rynek ten oferuje wyższą marżę i cieszy się obecnie rosnącym popytem.

Pamięci DRAM znowu podrożeją. Wszystko z powodu Korei Południowej

Dla Chin pamięci DDR3 to nadal nowość

Co z mniejszymi producentami? W przypadku Tajwanu, czyli Nanya Tech i Winbond, obaj producenci są na etapie zwiększania swoich mocy przerobowych dla pamięci DDR3. Niestety nowe linie produkcyjne nie będą funkcjonować prawdopodobnie aż do 2023 lub nawet 2024 roku.

Dostawcy z Chin jak CXMT oraz GigaDevice kontynuują współpracę w zakresie rozwoju DDR3, ale wzrost ich zdolności produkcyjnych nie spełnił oczekiwań rynku. JHICC boryka się zaś z poważnymi ograniczeniami w zakresie pozyskiwania sprzętu. Ponadto firma nie dysponuje wolnymi zasobami, które mogłaby przeznaczyć na badania i rozwój (R&D). W rezultacie JHICC nadal produkuje głównie chipy DDR4 4 Gb w litografii 25 nm, a obecnie nie wytwarza żadnych układów DDR3.

Ale mój komputer korzysta z nowszych pamięci RAM! Owszem, ale standard DDR3 nadal jest chętnie wykorzystywany w otaczającej nas elektronice, wszędzie tam gdzie nie potrzeba topowej wydajności - routery, RTV i AGD, samochody czy urządzenia pokroju Raspberry Pi. A więc wzrost cen dotknie wszystkich.

Zobacz: Co wspólnego ma ze sobą tajwański laptop, siły specjalne i Polska?
Zobacz: Podkręcanie procesora i wyższa wydajność? Nie z AMD!

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: TrendForce, Shutterstock

Źródło tekstu: TrendForce, oprac. własne