DAJ CYNK

Partnerzy AMD pracują już nad płytami dla procesorów Ryzen 7000

Przemysław Banasiak

Sprzęt

Partnerzy AMD pracują już nad płytami głównymi dla AMD Ryzen 7000

Czekasz na nowe modele procesorów AMD Ryzen 5000 i 4000? Cóż, partnerzy Czerwonych pracują już nad płytami dla nowszej serii AMD Ryzen 7000! I to nie tylko topowymi, drogimi propozycjami, ale również tańszym segmentem AMD B650.

 

Na rynku procesorów komputerowych ostatnie dni należały do AMD za sprawą modelu Ryzen 7 5800X3D. W sieci pojawiły się bowiem oficjalne testy, a dzięki pamięci 3D V-Cache widać spory skok wydajności w grach. To pozwala nadrobić dotychczasowe braki względem konkurencyjnej serii Intel Alder Lake-S. Zarówno omawiany CPU jak i inne, niższe propozycje z serii AMD Ryzen 4000 i 5000 mają lada moment trafić na sklepowe półki.

AMD Ryzen 7000 otrzymają wreszcie iGPU

Nie ma się jednak co oszukiwać - zmierzch platform AMD AM4 zbliża się wielkimi krokami. W końcu Czerwoni nie chcą długo pozostawać w tyle za Niebieskimi i też muszą wreszcie zaoferować wsparcie dla pamięci RAM DDR5 i interfejsu PCI Express 5.0. Wygląda jednak na to, że nowe płyty główne są już tworzone.

Na Twitterze pojawiło się ciekawe zdjęcie. Chociaż jego rozmiar i jakość jest mizerna, to widać na nim płytę główną MSI MAG B650 sparowaną z próbką inżynieryjną procesora od AMD (prawdopodobnie architektura Zen4). Jest to pierwszy model wyposażony w gniazdo AMD AM5 dla procesorów AMD Ryzen 7000.

Partnerzy AMD pracują już nad płytami głównymi dla AMD Ryzen 7000

Amerykanie rezygnują bowiem z socketów typu PGA, w których to procesor wyposażony jest w piny ("nóżki"). Zamiast tego idą w ślady Intela i rozwiązania LGA. Tym razem CPU wyposażone będzie tylko w punkty styku, zaś piny będą w gnieździe na płycie głównej. Mowa o AMD AM5, nazywanym też LGA 1718.

Partnerzy AMD pracują już nad płytami głównymi dla AMD Ryzen 7000

Dla bardziej zorientowanych w temacie osób z pewnością zaskakujące może być napięcie, czyli pozycja VCore na zdjęciu - 1,532 V to bardzo dużo. Jednak jak na próbkę inżynieryjną przystało prawdopodobnie badane na niej są maksymalne stabilne taktowania i/lub możliwości podkręcania.

Na koniec warto przypomnieć, że rodzina AMD Raphael ma przynieść sporo nowości. Większość inspirowana Intelem. Mowa o dodaniu do CPU prostego, zintegrowanego układu graficznego (nie mylić z APU!); obsłudze modułów RAM DDR5 czy interfejsu PCI Express 5.0. Jednak w porównaniu do Niebieskich, Czerwoni zaoferują nowszą litografie 5 nm od TSMC. Nadal mowa niestety będzie o maksymalnie 16 rdzeniach.

Zobacz: Test Philips 498P9Z: Jeden monitor by rządzić nimi wszystkimi
Zobacz: Test MSI MEG Z690 UNIFY: Królewska płyta główna dla Intel Alder Lake

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: 9950pro@Twitter, AMD

Źródło tekstu: wccftech, oprac. własne