DAJ CYNK

Pamięci RAM DDR5 biją kolejne szalone rekordy wydajności

Przemysław Banasiak (Yokai)

Sprzęt

Pamięci RAM DDR5 biją kolejne szalone rekordy wydajności

Moduły RAM nowej generacji, czyli pamięci DDR5, nie przestają nas zaskakiwać. Co i rusz pojawiają się doniesienia o wydajniejszych modelach. Tym razem dzięki podkręcaniu osiągnięto taktowanie niemal 10 000 MHz.

Wreszcie są — pamięci RAM tupu DDR5

12. generacja konsumenckich procesorów od Intela nazwana Alder Lake-S pojawiła się w sklepach w listopadzie ubiegłego roku. Prócz wyraźnego skoku wydajności przyniosła ona sporo różnych nowości — litografia 10 nm; architektura big.LITTLE; wsparcie interfejsu PCI Express 5.0 oraz pamięci RAM typu DDR5.

Pamięci RAM G.SKILL Trident Z5 podkręcono do 9559,4 MHz

Nowe moduły RAM charakteryzują się zdecydowanie wyższymi taktowaniami niż w przypadku pamięci DDR4, a więc i większą wydajnością. Jednak technologia cały czas się rozwija, a z tygodnia na tydzień producenci oferują wyższe zegary i niższe opóźnienia. Tym jednak razem skupimy się na wyniku po OC, czyli podkręcaniu.

Znany overclocker o psedunimie "lupin_no_musume" opublikował w bazie HWBot wpis, którym zdobył pierwszą pozycję w rankingu podkręcania modułów RAM DDR5. Moduły RAM z serii G.SKILL Trident Z5 udało mu się podkręcić do zawrotnych 4779,7 MHz, czy efektywnego taktowania 9559,4 MHz.

Pamięci RAM DDR5 biją kolejne szalone rekordy wydajności

Osiągnięto to na platformie składającej się z topowych podzespołów - procesor Intel Core i9-12900K i płyta główna ASUS ROG Maximus Z690 Apex. Wymagane były też drastyczne korki w postaci wyłączenia części CPU, a więc aktywne były tylko 4 rdzenie i 8 wątków z 16 rdzeni oraz 24 wątków dostępnych normalnie.

Pamięci RAM DDR5 biją kolejne szalone rekordy wydajności

Podniesiono również napięcie do 1,439 V, a to wymusiło zastosowanie chłodzenia z wykorzystaniem ciekłego azotu (LN2). Rekord osiągnięto przy wykorzystaniu tylko jednego modułu G.SKILL Trident Z5 o pojemności 16 GB, a opóźnienia były dość wysokie i wynosiły CL 120-120-120-120-127 przy ustawieniu T2.

Pamięci RAM DDR5 biją kolejne szalone rekordy wydajności

Co to oznacza dla nas, zwykłych konsumentów? Że DDR5 coraz szybciej rozwijają skrzydła, a bariera 10 000 MHz (10 GHz) pokonana zostanie niedługo. Tym samym w sklepach zaczną się pojawiać jeszcze wydajniejsze pamięci nowej generacji, które zostawią DDR4 daleko w tyle i to bez używania ciekłego azotu.

Zobacz: Mały, ale wariat - ta płyta główna od ASRocka robi wrażenie
Zobacz: XPG Spectrix D60G 4133 MHz CL19 - ładnie i wydajnie w jednym (test)

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: G.SKILL, HWBot

Źródło tekstu: oprac. własne