DAJ CYNK

Właściciele telewizorów nagminnie robią ten błąd. Wyrzucają pieniądze

Piotr Urbaniak (gtxxor)

Sprzęt

Właściciele telewizorów nagminnie robią ten błąd. Wyrzucają pieniądze

Francuska Agencja ds. Środowiska i Zarządzania Energią (ADEME) wydała garść zaleceń, które, jak stwierdzono, pozwolą znacząco zaoszczędzić na opłatach za energię.

Koszty energii stale rosną, a rozmaita elektronika, mimo iż teoretycznie energooszczędna, gości w naszych domach coraz częściej. To prosta recepta na wysokie rachunki, ale też problem infrastrukturalny, gdyż najpierw niezbędną energię trzeba, rzecz jasna, wytworzyć.

Zauważa to w swym raporcie francuska Agencja ds. Środowiska i Zarządzania Energią, znana też pod akronimem ADEME, wedle której statystyczne gospodarstwo domowe około 500 kWh energii elektrycznej w skali roku po prostu marnuje. Chodzi tu o prąd, który upływa niejako bez wiedzy człowieka. Nie na potrzeby pracy lub rozrywki, lecz zupełnie nieświadomie – czytamy.

Marnujesz masę energii i nawet o tym nie wiesz

ADEME słusznie zauważa, że wiele współczesnych urządzeń wyposażonych jest w tzw. tryby czuwania, przez co ich wyłączenie nie odcina kompletnie zasilania. Dzięki temu sprzęt może pobierać aktualizacje i błyskawicznie reagować na polecenia użytkownika, jednocześnie jednak nieprzerwanie wymaga zasilania.

Nie zawsze jest to krytyczne, gdyż telewizory, nawet te z najwyższej półki, pozostawione w czuwaniu oszacowano na raptem 25 kWh rocznie. Ale już konsola do gier Xbox Series X, w dodatku utrzymująca uruchomione gry, może w tym czasie podbić licznik o ponad 300 kWh. Jeśli natomiast weźmiemy pod uwagę efekt skali, nadprogramowe 500 kWh okazuje się jak najbardziej osiągalne – wyliczono. Na marginesie: przy obowiązującej w Polsce taryfie G11 to nawet 200 zł wyrzucone w błoto.

Zbyt wysoka jasność powszechnym problemem

A tryby czuwania nie są zdaniem agencji jedynym problemem. W raporcie zwrócono również uwagę na nagminne ponoć błędne ustawienie urządzeń, ze szczególnym naciskiem na zbyt wysoką jasność telewizorów oraz monitorów. Agencja przekonuje, że parametr ten jest zawyżany, względem realnych potrzeb, u zdecydowanej większości użytkowników.

Ostatecznie ADEME zaleca, aby w miarę możliwości nieużywany w danym momencie sprzęt odłączać od gniazdek. Zachęca ponadto do wizyty w menu ustawień i dopasowania jasności do faktycznych potrzeb. Jak twierdzi, ponad 500 kWh rocznie można zaoszczędzić niemal bez kompromisów.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: New Africa / Shutterstock

Źródło tekstu: Materiały prasowe, oprac. własne