DAJ CYNK

Nie ma co liczyć na tanie SSD. Rynek pamięci NAND się odbija

Przemysław Banasiak

Wydarzenia

Nie ma co liczyć na tanie SSD. Rynek pamięci NAND się odbija

Nie mamy dobrych wieści dla osób, które liczyły na promocje na SSD. Działania producentów NAND przynoszą efekty, a o nadpodaży kości można zapomnieć.

 

Ubiegły rok był idealnym momentem na zakup nowego SSD, bowiem były one rekordowo tanie. Wszystko przez nadpodaż pamięci NAND na rynku. Wszyscy producenci ograniczyli jednak produkcję i przynosi to wymierne efekty. Mowa nie tylko o drożejących nośnikach półprzewodnikowych, ale i lepszych wynikach finansowych.

Najlepiej radzi sobie Samsung, a najgorzej Micron

TrendForce donosi, że przychody branży pamięci NAND wzrosły o 24,5% kwartał do kwartału, osiągając 11,49 miliardów dolarów w czwartym kwartale 2023 roku. Wzrost ten przypisuje się stabilizacji popytu końcowego stymulowanego przez promocje pod koniec roku, wraz z ekspansją zamówień na rynku komponentów.

Oczekuje się, że branża pamięci NAND odnotuje kolejny wzrost przychodów o 20% w pierwszym kwartale 2024 roku. I to pomimo tego, że tradycyjnie ten okres nie jest zaliczany do najlepszego sezonu. Wszystko za sprawą ciągłych podwyżek cen i większych zamówieniach od klientów.

W przypadku producentów NAND najlepiej radzi sobie Samsung. Pomimo braku pełnej realizacji zamówień klientów, wolumen dostaw wzrósł o 35% w ujęciu kwartalnym, zwiększając przychody do 4,2 miliarda dolarów. SK hynix pozostaje w tyle za Samsungiem, ciesząc się wzrostem przychodów o 33,1% do 2,5 miliarda dolarów.

Nie ma co liczyć na tanie SSD. Rynek pamięci NAND się odbija

Western Digital odnotowało niewielki 2% spadek wolumenu dostaw, ale 10% wzrost ASP (średnia cena sprzedaży), co doprowadziło do 7% wzrostu przychodów do 1,7 miliarda dolarów. Kioxia zaliczyła niewielki wzrost dostaw i 8% wzrost przychodów do 1,4 miliarda dolarów w czwartym kwartale 2023.

Najgorzej wypada Micron, który znacznie zmniejszył podaż, aby poprawić rentowność. Doprowadziło to do spadku dostaw o ponad 10% w ujęciu kwartalnym i spadku przychodów o 1,1% do 1,1 miliarda dolarów. Amerykanie przewidują jednak 15-20% roczny wzrost popytu na kości NAND w tym roku.

Zobacz: Procesory Intel Core i9-14900KS zobaczymy już za tydzień
Zobacz: Samsung wyprzedza Intela i TSMC? Nic bardziej mylnego

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock, TrendForce

Źródło tekstu: TrendForce, oprac. własne