DAJ CYNK

Elektrownie jądrowe w Polsce. Koszty będą astronomiczne

Damian Jaroszewski (NeR1o)

Wydarzenia

Elektrownia jądrowa w Polsce. Koszty będą astronomiczne

Ile Polskę będzie kosztować wybudowanie elektrowni jądrowych? Kwota wszystkich inwestycji jest niebotyczna.

Kancelaria prawna Baker McKenzie we współpracy z Polityką Insight przygotowała raport "Jak zaszczepić atom w Polsce". Wynika z niego, że realizacja wszystkich inwestycji będzie kosztować niebotyczną sumę. Mowa o nawet bilionie złotych! — informuje Business Insider.

Koszt elektrowni jądrowych w Polsce

Autorzy raportu wyliczyli, że realizacja wszystkich zapowiedzianych inwestycji w elektrownie jądrowe będzie kosztować ponad 900 mld zł. Jeśli dodany do tego koszty finansowania, to kwota może przekroczyć pułap 1 bln zł. Tyle może kosztować zbudowanie w Polsce wszystkich zapowiedzianych elektrowni jądrowych w latach 2026-2039. Podział na poszczególne projekty prezentuje się następująco:

  • PEJ (AP1000) — 90 mld zł
  • PGE+ZEPAK+KHNP (APR-1400) — 122 mld zł
  • EDF (EPR) — 80 mld zł
  • OSGE (BWRX-300) — 405 mld zł
  • KGHM (NuScale VOYGR) — 40 mld zł
  • ŚGP Industria (Rolls-Royce) — 210 mld zł
  • Respect Energy (Nuward) — brak danych

Zdaniem autorów raportu niezbędne będzie wsparcie finansowe państwa przy budowie elektrowni jądrowych. Bez zmiany podejścia w zakresie pomocy publicznej nie będzie możliwe dostarczenie odpowiedniej ilości kapitału, szczególnie że część analizowanych projektów ma ograniczoną wiarygodność biznesową.

Budowa elektrowni jądrowych ma zapewnić Polsce niezależność energetyczną. W najbliższych latach pogłębiać będzie się luka podażowa na naszym rynku, przez co możemy mocno uzależnić się od importu energii. Dzięki budowie elektrowni jądrowych w dłuższej perspektywie mamy się przed tym uchronić.

 Zarówno tzw. duży, jak i mały atom są kluczowe dla powodzenia polskiej transformacji energetycznej. Realizacja projektów jądrowych będzie w długim terminie gwarantować bezpieczeństwo energetyczne Polski i wzmacniać gospodarkę o niezakłóconym dostępie do zeroemisyjnej energii elektrycznej i cieplnej. Nie pytamy już zatem, czy należy rozwijać ten sektor, ale jakie działania są niezbędne, by inwestycje w optymalny sposób odpowiadały na potrzeby polskiej gospodarki i były realizowane w oczekiwanym tempie

— twierdzi Michał Piekarski, partner w Baker McKenzie.

W 2021 roku europejskie reaktory atomowe wytworzyły 700 TWh energii elektrycznej, czyli ponad 25 proc. całego zapotrzebowania w Unii Europejskiej.

Zobacz: Polska zaciągnie gigantyczny kredyt. Znamy szczegóły
Zobacz: Zygmunt Solorz zbuduje elektrownię jądrową

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: ArTono / Shutterstock.com

Źródło tekstu: Business Insider