DAJ CYNK

Elon Musk popłynął. Ukraina w szoku

Damian Jaroszewski (NeR1o)

Wydarzenia

Elon Musk popłynął. Ukraina w szoku

Elon Musk ponownie znalazł się na świeczniku. Tym razem oberwało mu się za tweety na temat wojny w Ukrainie, w których — zdaniem niektórych — powtarza rosyjską propagandę.

Elon Musk nie pierwszy i zapewne nie ostatni raz znalazł się ogniu krytyki. Miliarderowi tym razem oberwało się z powodu kilku tweetów na temat wojny w Ukrainie. Wśród krytyków znalazł się między innymi sam prezydent Ukrainy, czyli Volodymyr Zelenskyy oraz Andrij Melnyk, ukraiński ambasador w Niemczech.

Elon Musk krytykowany z tweety o wojnie

O co dokładnie poszło? W ostatnim czasie Elon Musk zaczął dzielić się na Twitterze swoimi przemyśleniami na temat wojny w Ukrainie. Wśród nich znalazły się warunki, jakie jego zdaniem mogłoby doprowadzić do osiągnięcia pokoju między Rosją i Ukrainą. To właśnie z ich powodu najbardziej oberwało się właścicielowi Tesli i SpaceX.

Zdaniem Muska w regionach, które zostały zaanektowane przez Rosję, ponownie powinno dojść do referendum, w którym ludność zdecydowałaby, czy chce być częścią Rosji, czy Ukrainy. Poza tym, według Elona, Krym powinien pozostać częścią Rosji, a Ukraina powinna pozostać neutralna, co prawdopodobnie oznaczałoby blokadę wejścia do NATO lub Unii Europejskiej. Wreszcie miliarder stwierdził, że konflikt, chociaż jest to mało prawdopodobne, może skończyć się wojną nuklearną.

Ukraińcy odpowiadają Elonowi Muskowi

Ukraińscy politycy zarzucają Muskowi powtarzanie rosyjskiej propagandy. Anton Geraschenko, który jest doradcą ukraińskiego ministerstwa spraw wewnętrznych, zapytał ironicznie, czy Putin powinien zadeklarować, że przyszłe kolonie SpaceX na Marsie były historycznie rosyjskie i je zaanektować.

Z kolei prezydent Ukrainy zapytał swoich obserwujących, którego Elona Muska bardziej lubią — tego, który wspiera Ukrainę, czy wspierającego Rosję? Przedstawił także własny plan "lepszego pokoju", w którym Ukraina odzyskuje wszystkie terytoria, w tym Krym, Rosja zostaje zdemilitaryzowana (w tym pozbawiona broni nuklearnej), aby przestała być zagrożeniem dla świata, a zbrodniarze wojenni zostają osądzeni przez Międzynarodowy Trybunał Karny.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że już w 1991 roku odbyło się w Ukrainie referendum, w którym obywatele wszystkich regionów jednoznacznie zdecydowali o nieprzyłączaniu się do Rosji. 

Zobacz: Elon Musk sprzedany przez eksdziewczynę. Zarobiła 780 tys. zł
Zobacz: Elon Musk stracił fortunę sprzed nosa. Był zbyt pazerny

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock (Kathy Hutchins)

Źródło tekstu: Business Insider