DAJ CYNK

Huawei Tech4Good: wygrał pomysł na rampę dla wózków sterowaną smartfonem

Mieszko Zagańczyk

Wydarzenia

Huawei ogłosił zwycięzców drugiej edycji globalnego konkursu Tech4Good, w którym promowane są młode talenty IT. Wśród najlepszych zespołów znaleźli się Polacy, ale pierwszą nagrodę zdobyli reprezentanci Irlandii.

Irlandzki zespół zdobył pierwszą nagrodę za rozwiązanie „Roll On”, które pomaga osobom na wózkach inwalidzkich samodzielnie wsiadać do pociągów. Wśród najlepszych zespołów biorących udział w konkursie Tech4Good znalazła się także drużyna z Polski. Zespół HuaSquad, tworzony przez Polaków znalazł się wśród 6 czołowych i najlepiej ocenionych międzynarodowych projektów w Europie.

Zwycięzcy studenci z Irlandii zaprezentowali specjalną rampę, zasilaną komputerowymi czujnikami wizyjnymi z podczerwienią. Technologię napędzają systemy sztucznej inteligencji i przetwarzania w chmurze, połączone siecią 5G. „Roll On” pozwala użytkownikom w razie potrzeby rozmieścić rampę umożliwiającą wjazd do pociągu za pomocą smartfonu.

Roll On

Wśród najlepszych zespołów biorących udział w konkursie Tech4Good znalazła się także drużyna z Polski – HuaSquad był obecny wśród 6 czołowych i najlepiej ocenionych międzynarodowych projektów w skali Europy. Polacy zaprezentowali aplikację łączącą rolników i producentów żywności bezpośrednio z klientami końcowymi. Dziewięcioro polskich studentów i studentek wzięło także udział w wydarzeniu Huawei Talent Summit, które w tym roku miało miejsce w Atenach. 

To już druga edycja programu, w której polski projekt znalazł się czołówce najciekawszych technologii. Ubiegłoroczne rozwiązanie polskich studentów z zespołu Sensideer to system informowania kierowców pojazdów o potencjalnej kolizji ze zwierzętami na drodze. 

Podczas tegorocznej ceremonii wręczenia nagród Austin Zhang, wiceprezes globalnego działu Government Affairs Huawei, ogłosił, że firma zapewni jednemu ze zwycięskich zespołów nagrodę w wysokości 100 tys. USD oraz szkolenia ze strony profesjonalistów, aby pomóc im komercyjnie zrealizować projekt. Ponadto zdobywcy pierwszej nagrody wybiorą się na Mobile World Congress 2023 w Barcelonie.

Jestem pod wielkim wrażeniem tego, jak młodzi innowatorzy wykorzystują nowoczesne technologie, aby pomagać osobom starszym, rozwiązywać problemy powodziowe na obszarach miejskich i pomagać osobom z niepełnosprawnościami ruchowymi. Jako UNESCO wspieramy inicjatywę Tech4Good firmy Huawei, która jest zgodna z agendami ONZ oraz działaniami UNESCO w zakresie STEM. Razem wywieramy trwały wpływ na życie ludzi 

skomentował wyniki profesor Shahbaz Khan, dyrektor Biura Klastra UNESCO w Pekinie.

W tegorocznej edycji konkursu Tech4Good wzięło udział 3222 studentów ze 110 krajów, którzy pracowali nad ponad 300 projektami. Po 8-dniowych warsztatach, studiach przypadków, sesjach pytań i odpowiedzi, recenzowaniu oraz 10 jednogodzinnych sesjach coachingowych, 11 zespołów z 15 krajów dotarło do rundy finałowej.

Zobacz: Huawei Talent Summit 2022 w Atenach. Byliśmy tam, oto co się działo
Zobacz: AI Huawei nasłuchuje w Puszczy Białowieskiej. Pomagają mu w tym Guardiany

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock