DAJ CYNK

Klawisze zagadka. Aż 70 proc. ludzi nie wie do czego służą

Przemysław Banasiak

Wydarzenia

Klawisze zagadka. Aż 70 proc. ludzi nie wie do czego służą

Wiele osób zakłada, że młodzi ludzie znają się na komputerach i ogólnie pojętej technologii. Najnowsze badanie sugeruje jednak, że to nie do końca prawda.

 

Komputery zdecydowanie trudno zaliczyć do "nowinek technologicznych", gdy do czynienia z nimi w swoim życiu miała już większość osób. Bez różnicy na wiek. Co więcej sporo z nas korzysta z PC do pracy, nauki lub rozrywki każdego dnia. Oczywiście część użytkowników zna się na komputerach lepiej od innych.

Najpopularniejszy skrót klawiszowy to CTRL+C

Wygląda jednak na to, że nawet wśród stosunkowo młodych osób znajomość obsługi komputera wcale nie musi stać na wysokim poziomie. Dowodzi tego najnowsze badanie przeprowadzone w Japonii.

White Inc. Japan przeprowadziło badanie sprawdzające znajomość skrótów klawiszowych wśród japońskich studentów. Wzięło w nim udział 519 ankietowanych, z czego 94,2% potwierdziło iż ma własny komputer. W większości - 83% - mowa o laptopach, a tylko 12,7% to komputery stacjonarne.

Najpopularniejszym skrótem klawiszowym, znanym aż przez 62,6% osób, jest CTRL+C odpowiedzialne za kopiowanie. Co ciekawe tylko 59,2% ankietowanych - wie, że CTRL+V pozwala na wklejenie treści.

To nie żart. Aż 70% ludzi nie zna tych skrótów klawiszowych

Na trzecim miejscu znalazła się kombinacja CTRL+Z, czyli cofnięcie wykonanej akcji. Reszta skrótów klawiszowych cieszy się znacznie mniejszą popularnością. Średnio tylko jeden na czterech studentów w Japonii zna funkcje takie jak CTRL+X, CTRL+S, CTRL+A czy CTRL+P.

Prawdopodobnie najbardziej zaskakującą informacją jest fakt, że aż 19,8% ankietowanych odpowiedziało, iż nie zna żadnego skrótu klawiszowego. Warto przypomnieć, że mowa o studentach.

Jaki jest powód takiej sytuacji? Można tylko gdybać. Z pewnością spore znaczenie ma fakt, że sporo ludzi młodych obecnie częściej komunikuje się z użyciem smartfona. A tam omawiane skróty nie są używane. Nie jest to jednak dobra informacja, bowiem w pracy biurowej nadal królują przecież komputery.

Zobacz: Micron 3500 to SSD idealne zarówno do pracy, jak i gier
Zobacz: Nadciąga Morfeusz. Tak ciekawej obudowy jeszcze nie było

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock, ITMedia

Źródło tekstu: Tom's Hardware, ITMedia, oprac. własne