DAJ CYNK

[Aktualizacja] Microsoft inwestuje miliard dolarów w Polską Dolinę Cyfrową, współpracuje z Chmurą Krajową

Anna Rymsza

Wydarzenia

Microsoft w Polsce

Microsoft i Chmura Krajowa ogłosili dziś partnerstwo strategiczne, które może całkowicie zmienić polski biznes. Microsoft zainwestuje w Polsce miliard dolarów. To jedna z największych inwestycji w historii polskiego IT, ale to nie pieniądze są najważniejsze, a wiedza i doświadczenie.

Microsoft wspomaga przedsiębiorców w Polsce od 30 lat i ma ponad 6 tysięcy partnerów w naszym kraju. Z jego rozwiązań korzystają między innymi Żabka, SGH, Polpharma, Tauron i Ministerstwo Finansów. To dzięki możliwościom chmury Microsoftu możemy korzystać z aplikacji lokalnego sklepu, wysłać e-PIT przez internet (albo nie wysyłać – dzięki chmurze rozliczenie jest automatyczne), a studenci SGH mogą zdalnie obronić pracę dyplomową przez Microsoft Teams. Partnerstwo Chmury Krajowej i Microsoftu pomoże zrealizować wizję Polskiej Doliny Cyfrowej.

Edukacja i nowe centrum danych

Microsoft zainwestuje w Polsce miliard dolarów. Na co zostaną przeznaczone te pieniądze? Spora część zostanie przeznaczona na budowę cyfrowego regionu. Microsoft nazywa tak zespół nowych centrów danych, które powstaną w Warszawie i jej okolicach. To złożona inwestycja, ale prace są już na zaawansowanym etapie. Centra danych będą oczywiście gotowe na uruchomienie sieci w standardzie 5G.

Będzie to też szansa na ciekawe miejsce pracy. Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że inwestycja Microsoftu to element odpowiedzialnego rozwoju kraju. Świetni programiści i administratorzy znajdą pracę przy atrakcyjnych projektach w Polsce, przez co wizja opuszczenia kraju będzie dla nich mniej kusząca. Podczas konferencji prasowej, która odbyła się oczywiście przez Microsoft Teams, usłyszałam mnóstwo pochwał, skierowanych do polskich pracowników IT.

Drugim filarem inwestycji jest edukacja. Zapewne wiecie, że Microsoft ma bardzo sprytną strategię rozpowszechniania wiedzy o chmurze. Studenci i osoby, które chcą nauczyć się z nią pracować, mogą skorzystać z zasobów Microsoft Azure za darmo przez określony czas. To pozwoliło wykształcić pokolenie specjalistów, którzy pewnie poruszają się po środowisku chmurowym. Nie możemy jednak czekać, aż kolejne pokolenie opuści uczelnie. Od wtorku 5 maja ruszył ogromny program dokształcający, w którym bierze udział 150 tysięcy pracowników sektora IT w Polsce.

Microsoft i Chmura Krajowa mocno podkreślają podnoszenie kompetencji przedsiębiorców i specjalistów w tym zakresie. Przedsiębiorcy mogą korzystać z doradztwa w zakresie wykorzystania chmury, przenoszenia biznesu w sferę cyfrową oraz dalszej optymalizacji swoich działań. Dla pracowników IT zaś przygotowane zostały szkolenia, warsztaty, hackatony, kursy e-learningowe oraz system certyfikacji, potwierdzającej ich umiejętności. Kursy zostały przygotowane w języku polskim i będą kierowane do różnych grup, łącznie z nauczycielami i młodzieżą. Microsoft przewiduje też dokształcanie osób niepełnosprawnych, by umożliwić im wejście na rynek pracy w sektorze nowoczesnych technologii.

Zobacz: e-PITy hitem w 2020 roku. W 6 dni rozliczyło się 850 tys. podatników
Zobacz: Deutsche Telekom i Microsoft ze strategicznym partnerstwem. Usługi chmurowe dla małych i średnich firm

Microsoft Azure w Chmurze Krajowej

Microsoft i Chmura Krajowa będą wspólnie rozpędzać cyfrową transformację w Polsce. Nowe centrum danych Współpraca przewiduje w szczególności wykorzystanie nowych data center przez polskie instytucje publiczne i przedsiębiorstwa z kluczowych sektorów rynku, od administracji, przez energetykę, finanse, po zdrowie. Szczególny nacisk został położony na wykorzystanie sztucznej inteligencji, analizę dużych zbiorów danych (Big Data) oraz internet rzeczy.

W ofercie Chmury Krajowej dostępne są już wszystkie możliwości chmury Microsoft Azure, a więc infrastruktura sieciowa, bazy danych, analityka, SI i IoT. Ponadto będzie można korzystać z platformy Microsoft Dynamics 365 i nowej Microsoft Power Platform, przeznaczonej do zaawansowanej analizy danych. Całość zamyka Microsoft 365, czyli dobrze znany zestaw fenomenalnych aplikacji biurowych, które w ostatnich miesiącach uratowały wiele firm.

Zobacz: Bezpłatny Office 365, Microsoft Teams, szkolenia… Microsoft, Operator Chmury Krajowej i T-Mobile pomogą szkołom

Ogromne znaczenie ma tu zgodność chmury z polskimi przepisami prawa, na czele z RODO. Zachowane zostaną najwyższe standardy bezpieczeństwa, a także zostaną spełnione wymogi związane z przechowywaniem danych na terenie Polski. Dzięki temu z chmury będą mogły skorzystać podmioty regulowanych rynków, które mają specyficzne wymagania w zakresie przetwarzania danych. Microsoft może pochwalić się niemal setką certyfikatów zgodności i ogromnymi inwestycjami w cyberbezpieczeństwo. 

Na pewno jest to decyzja odważna. W czasie, gdy wszyscy obawiają się spowolnienia gospodarki światowej przez pandemię COVID-19, Microsoft zdecydował się na inwestycję o niewyobrażalnej skali. Plan działań został rozpisany na najbliższe 7 lat. Przedstawiciele Microsoftu wyraźnie polubili nazywanie Polski „cyfrowym sercem Europy” – właśnie tym ma się stać nasz kraj dzięki podnoszeniu kompetencji cyfrowych i łatwemu dostępowi do chmury. Miejmy nadzieję, że cyfryzacja pomoże nam wyjść z ekonomicznego „dołka”, w który wpadliśmy z powodu koronawirusa. Będzie to też ogromna pomoc w rywalizacji z nowoczesnymi przedsiębiorcami z Azji.

Aktualizacja: Podobne centrum danych powstanie w Nowej Zelandii

Jeszcze tego samego dnia Microsoft poinformował o analogicznej inwestycji w Nowej Zelandii. W Polsce powstanie 59. region centrum danych Microsoftu, w Nowej Zelandii zaś 60. region. Tam również uruchomione zostaną programy doszkalające dla pracowników IT i wsparcie przedsiębiorców. Dla nowozelandzkich startupów to szansa, by w końcu korzystać z potężnej chmury, do której prowadzi mniej niż 2 tysiące kilometrów kabli.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Microsoft

Źródło tekstu: wł, Microsoft, Chmura Krajowa