DAJ CYNK

Nie żyje matematyk John Conway, ale jego gra w życie wciąż trwa

Anna Rymsza

Wydarzenia

John Conway

Pandemia COVID-19 zabrała już wiele osób. Jedną z nich jest wybitny matematyk John Conway, któremu zawdzięczamy między innymi „grę w życie”… której nienawidzi.

John Conway zmarł 11 kwietnia w Princeton po kilku dniach walki z chorobą COVID-19. Miał 82 lata.

John Conway zasłynął jako wynalazca „gry w życie”, czyli symulacji samowystarczalnej kolonii jednokomórkowych organizmów. To gra bez gracza, inspirowana pomysłem Johna von Neumanna na kolonizację Marsa. Conway zaprojektował ją na planszy do Go, dopiero później została przeniesiona na komputer PDP (Conway nie pamięta modelu), a potem na kolejne generacje maszyn liczących)

Od roku 1970 „gra w życie” została zaimplementowana niezliczoną ilość razy jako animowane widżety i inne zabawki dla nerdów. Moją ulubioną implementacją jest Conway's Game of Life dla Androida, gdzie można dość dowolnie modyfikować zasady i obserwować rozwój cywilizacji jednokomórkowych organizmów w swojej ulubionej palecie kolorów.

Conway's Game of life

Symulacja jest jego najsławniejszym, ale wcale nie największym osiągnięciem. Za takie uznaje się system liczb surrealnych. To przestrzeń, w której znajdują się nie tylko liczby rzeczywiste (całkowite, ułamki i liczby niewymierne), ale też liczby nieskończenie małe, nieskończenie wielkie i nieskończenie bliskie liczbom rzeczywistym. Jeśli wydaje ci się, że masz dwie liczby rzeczywiste, które są bardzo blisko siebie, musisz wiedzieć, że zawsze istnieją liczby surrealne, bliższe każdej z nich. (W tym momencie powinno ci się przypomnieć porównywanie nieskończoności pod koniec podstawówki albo zbiory domknięte i niedomknięte.)

Pomysł Conwaya opisał Donald E. Knuth, którego możecie znać z zupełnie innej strony. Knuth napisał między innymi „Sztukę programowania”, uznawaną za biblię programistów i stworzył system składu drukarskiego TeX.

Zobacz: Nie żyje Larry Tesler. Bez niego nie byłoby kopiowania i wklejania
Zobacz: Lekcje online godne zaufania. Sprawdź te kanały edukacyjne na YouTube

Na kanale Numberphile na YouTubie możecie posłuchać, jak John Conway opowiada o kolonizacji marsa, wynalezieniu gry w życie i o tym, dlaczego jej nienawidzi. Symulacja kolonii małych organizmów przyćmiła inne jego osiągnięcia. Wywiady z Conwayem dostępne na tym kanale zostały nagrane w 2014 roku.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Thane Plambeck (Flickr, CC)

Źródło tekstu: Planet Princeton, The Register