DAJ CYNK

Zygmunt Solorz zbuduje elektrownię jądrową

Marian Szutiak

Wydarzenia

PGE i ZE PAK razem zbudują elektrownię jądrową

Polska Grupa Energetyczna (PGE) podpisała porozumienie z Zespołem Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZE PAK) w sprawie utworzenia spółki, która zrealizuje projekt budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie.

PGE i ZE PAK będą posiadać po 50% akcji w nowopowstającej spółce celowej, która będzie realizować budowę elektrowni jądrowej w okolicach Konina (Pątnów). Oba porozumiewające się podmioty będą w niej podejmować decyzje na zasadzie konsensusu. Centralna lokalizacja Pątnowa, przy jednym z kluczowych krajowych węzłów energetycznych, umożliwia wyprowadzenie z energii elektrycznej we wszystkich kierunkach przy minimalizacji strat związanych z przesyłem energii i optymalnym wykorzystaniem sieci elektroenergetycznej.

Polska gospodarka, aby się dalej rozwijać potrzebuje silnej i niezależnej energetyki. W kolejnej dekadzie ważną rolę odegrają odnawialne źródła energii. Jednak kluczowe będzie stabilne, zeroemisyjne źródło, jakim jest energetyka jądrowa. W tym celu konsekwentnie rozwijamy rządowy Program Polskiej Energetyki Jądrowej, którego uzupełnieniem jest projekt realizowany przez PGE, ZE PAK i KHNP. Powołanie wspólnej spółki przez PGE i ZE PAK to kolejny krok w realizacji tego projektu. Będzie ona bezpośrednim partnerem koreańskiego KHNP przy budowie elektrowni jądrowej w regionie konińskim. Pomimo że jest to projekt biznesowy, ma on pełne poparcie polskiego rządu. Jestem przekonany, że jego realizacja przyczyni się do wzmocnienia bezpieczeństwa i niezależności energetycznej Polski, jak również wzmocni naszą pozycję na arenie międzynarodowej.

– powiedział Jacek Sasin, wicepremier, minister aktywów państwowych

Cieszę się, że lokalizacja ZE PAK w Pątnowie po wstępnych analizach została oceniona jako perspektywiczna do posadowienia elektrowni jądrowej. Analizy przeprowadziliśmy w ciągu zaledwie 4 miesięcy wspólnie z naszymi partnerami PGE i KHNP. Jestem bardzo zadowolony, że ustaliliśmy w ramach Wstępnego Porozumienia kluczowe warunki współpracy z PGE. To milowy krok do budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Chciałbym serdecznie wszystkim tak intensywnie pracującym nad tym projektem podziękować. Kluczowym jest zapewnienie Polakom taniej, czystej i stabilnej energii na następne kilkadziesiąt lat.

– powiedział Zygmunt Solorz, Przewodniczący Rady Nadzorczej ZE PAK

Nie tracąc czasu, sprawnie pracujemy nad projektem budowy elektrowni jądrowej. W ciągu niespełna czterech miesięcy od podpisania listu intencyjnego, wspólnie z naszymi partnerami biznesowymi ZE PAK i KHNP wykonaliśmy kluczowe zadania. Mamy wstępny plan budowy elektrowni jądrowej w oparciu o koreańską technologię APR1400, który po analizie został uzupełniony dodatkowymi wnioskami założeniami. Dzisiaj podpisaliśmy porozumienie dotyczące utworzenia spółki, która będzie zabezpieczać polskie interesy w budowie elektrowni jądrowej razem z Koreańczykami.

– powiedział Wojciech Dąbrowski, Prezes Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej


To wielki dzień dla polskiej energetyki, dla ZE PAK i regionu Wielkopolski Wschodniej. Nasze dzisiejsze porozumienie to realne rozpoczęcie projektu budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie. Teraz niezwłocznie złożymy nasz wniosek do UOKiK mając nadzieję na szybkie powołanie do życia spółki. Chcemy jak najszybciej rozpocząć badania środowiskowe i lokalizacyjne oraz studium wykonalności. Cieszymy się, że ten projekt jest realizowany tak sprawnie i w tak dynamicznym tempie.

– powiedział Piotr Woźny, Prezes Zarządu ZE PAK

Wspólna spółka PGE i ZE PAK, dla której nie wymyślono jeszcze nazwy, będzie reprezentować polską stronę na wszystkich etapach projektu, w tym w trakcie realizacji badań lokalizacyjno-środowiskowych, pozyskiwaniu finansowania i przygotowywaniu wspólnie ze stroną koreańską szczegółowego harmonogramu inwestycji, a także w kolejnych etapach uzyskiwania pozwoleń i decyzji administracyjnych.

Podpisane porozumienie zakłada, że członek zarządu wskazany przez PGE będzie pełnił funkcję Prezesa Zarządu. Natomiast jeden z Członków Rady Nadzorczej wskazany przez ZE PAK będzie pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Nadzorczej. Warunkiem powołania spółki przez PGE i ZE PAK jest uzyskanie zgody UOKiK.

Strony planują, że spółka celowa przeprowadzi kolejny etap współpracy jakim będzie studium wykonalności, badania terenu oraz ocena oddziaływania na środowisko na potrzeby planowanej budowy elektrowni jądrowej. Na bazie dotychczas wykonanych wstępnych analiz oceniono, że jest perspektywiczne posadowienie co najmniej 2 reaktorów APR1400 o łącznej mocy 2800 MW.  Dwa reaktory mogłyby dostarczyć do polskich domów i firm około 22 TWh energii, czyli około 12% dzisiejszej konsumpcji energii w Polsce. Uruchomienie pierwszego bloku elektrowni możliwe jest w 2035 roku.

31 października 2022 roku prezesi trzech spółek, czyli polskich grup energetycznych PGE i ZE PAK oraz koreańskiej KHNP podpisali list intencyjny, którego głównym celem było opracowanie planu budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie w Polsce w oparciu o technologię APR1400. Do końca 2022 roku strony przygotowywały wstępny plan rozwoju elektrowni jądrowej w regionie Konina, a następnie prowadziły dalsze uzupełniające analizy. W ramach przygotowania planu wykonane zostały wstępne analizy warunków geotechnicznych, sejsmicznych i środowiskowych, opracowany został szacunkowy budżet dla prac przygotowawczych, etapu budowy wraz z rozważanymi scenariuszami finansowania i harmonogramu realizacji projektu oraz ze zdefiniowaniem kluczowych etapów wpływających na potencjalną realizację projektu.

Zobacz: Elektrownia jądrowa w Polsce. Znamy szczegóły
Zobacz: Zygmunt Solorz i Michał Sołowow chcą zbudować elektrownię jądrową SMR

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: ZE PAK