DAJ CYNK

ChatGPT szkodzi zdrowiu? Naukowcy wyjaśniają

Karolina Mirosz (mkina)

Wydarzenia

ChatGPT szkodzi zdrowiu? Naukowcy wyjaśniają

Sztuczna inteligencja może ułatwić wykonywanie zadań w pracy, ale też zagrozić utratą pracy. Najnowsze badania wykazują dodatkowo jej negatywny wpływ na psychikę.

Sztuczna inteligencja zmieniła oblicze pracy, mediów i portali społecznościowych. Coraz częściej pojawiają się obrazy, artykuły, książki oraz dokumenty tworzone przez AI. Zastąpienie ludzi AI do wykonywaniu niektórych czynności, przyczynić się może do masowych zwolnień oraz strachu o miejsce pracy. W najnowszych badaniach znaleziono dowody, że powszechność sztucznej inteligencji ma jeszcze inne negatywne skutki.

Grupa naukowców postanowiła zbadać wpływ sztucznej inteligencji na psychikę osób, które jej używają. Badanie przeprowadzono na pracownikach technicznych z USA i Malezji, naukowcach biomedycznych z Tajwanu oraz konsultantach do spraw nieruchomości z Indonezji. Pod uwagę brana była niewielka próba badawcza wynosząca 800 pracowników. Mała reprezentatywność badania sprawia, że otrzymane wyniki są bardziej sugestiami niż globalną regułą.

AI spotęgowała chęć pomocy

Wybrani do badania pracownicy zostali podzieleni na dwie grupy. Pierwszej z nich nakazano unikania sztucznej inteligencji przez trzy tygodnie. Druga część badanych miała korzystać z pomocy sztucznej inteligencji tak często, jak to było możliwe. 

Badania wskazały, że osoby którym zalecono wykorzystanie sztucznej inteligencji wydawały się bardziej otwarte i pomoce dla współpracowników. Naukowcy stwierdzili, że może to być efekt odczuwania samotności i potrzeby interakcji międzyludzkich w większym stopniu niż u osób, które codziennie współpracują z innymi.

Wzrost osamotnienia, który sprawił, że pracownicy posługujący się sztuczną inteligencją byli bardziej pomocni, związany był jednak ze wzrostem innych problematycznych zachowań.

Negatywne skutki sztucznej inteligencji

Eksperyment wykazał, że osoby, które regularnie korzystały ze sztucznej inteligencji, deklarowały odczucie izolacji, pojawienie się bezsenności i zwiększone zapotrzebowanie na spożywanie alkoholu. Pomimo tego, że pracownicy nadal fizycznie znajdowali się w miejscu pracy, bezpośrednim skutkiem częstego korzystania z AI było odczucie samotności. Działo się tak ponieważ sztuczna inteligencja eliminowało potrzebę kontaktu z ludźmi w sprawach służbowych.

Badanie wykazało również, że respondenci podatni na stany lękowe i uczucie niepewność w relacjach społecznych silniej odczuwali zmiany związane z ciągłą pracą z AI. Działo się  to niezależnie od tego, czy ich odczucia były pozytywne, takie jak większa częstotliwość pomagania innym, czy negatywne, prowadzące do poczucia wyobcowania i bezsenności.

Wskazówki dla pracodawców

Autorzy badań jako rozwiązanie tej sytuacji sugerują wprowadzenia w firmach modeli sztucznej inteligencji z głosem zbliżonym do ludzkich oraz naśladujących interakcje społeczne. Ponadto pracodawcy powinni ograniczyć częstotliwość zadań związanych ze sztuczną inteligencją i dążyć do częstszych kontaktów towarzyskich, w tym z kolegami i koleżankami z pracy.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Ascannio / Shutterstock.com

Źródło tekstu: Gizmodo, oprac. własne