DAJ CYNK

Elon Musk lepszy niż wojsko. Odparł rosyjski atak

Przemysław Banasiak

Wydarzenia

Elon Musk załatwił wojsko. SpaceX przetrwał rosyjski atak

Stany Zjednoczone mają się czego wstydzić. Nawet Pentagon przyznaje, że był zaskoczony tym jak szybko sektor prywatny zareagował na ataki ze strony Rosjan.

Raczej wszyscy jesteśmy doskonale świadomi tego, że na Ukrainie cały czas trwa wojna. Agresor w postaci Rosji mimo odnoszonych raz za razem porażek nie odpuszcza naszym wschodnim sąsiadom. Wiele osób zdaje się jednak zapominać, że walki to nie tylko żołnierze z karabinami, mowa też o potyczkach cyfrowych.

Sztuczna inteligencja zagości na polu walki

Rosjanie próbują prowadzić na Ukrainie również wojnę elektromagnetyczną. W tym przypadku szalenie ważna jest szybka reakcja na wszelkie ataki i natychmiastowe ich przerywanie. Eksperci Pentagonu twierdzą, że Stany Zjednoczone muszą się pod tym względem jeszcze wiele nauczyć. Tutaj prym wiedzie niestety sektor prywatny.

Dyrektor ds. przewagi widma elektromagnetycznego w Siłach Powietrznych USA - gen. bryg. Tad Clark - powiedział, że współczesne wojny będą w coraz większym stopniu wykorzystywać wojnę elektromagnetyczną, szczególnie w celu kształtowania pola walki w momencie rozpoczęcia konfliktu.

Dave Tremper, dyrektor ds. wojny elektronicznej w Biurze Sekretarza Obrony, zwrócił uwagę na zdolność firmy SpaceX do szybkiego udaremnienia w zeszłym miesiącu rosyjskich wysiłków mających na celu zablokowanie satelitarnej usługi szerokopasmowej Starlink, która zapewniała Ukrainie połączenie z Internetem.

"Następnego dnia [po tym, jak w mediach pojawiły się doniesienia o rosyjskim zakłóceniu] Starlink dorzucił linię kodu i naprawił to." - powiedział Tremper. - "I nagle okazało się, że ten rosyjski atak zagłuszający nie był już skuteczny. Z punktu widzenia technologa EW (Electromagnetic Warfare - przyp. aut.) jest to fantastyczne.".

W porównaniu do prywatnych firm jak SpaceX rządy różnych państw działają dużo wolniej. Na tego typu sytuacje nie reaguje się od razu, a zamiast tego w grę wchodzi wstępna analiza, proces decyzyjny jak to najlepiej naprawić, a potem przetarg na wykonawcę usługi.

Zdaniem generała Clarka Stany Zjednoczone muszą myśleć bardziej innowacyjnie, jeśli chodzi o budowę nowego sprzętu EW. Nie wystarczy po prostu kupować unowocześnionych wersji starszych systemów - USA muszą opracować nowe systemy, które zapewnią znacznie większą odporność i szybkość działania. Obejmuje to włączenie sztucznej inteligencji do systemów nowej generacji, aby móc szybciej reagować

Clark powiedział, że opracowywany obecnie przez Siły Powietrzne Compass Call, EC-37B, jest doskonałym przykładem tego, jak inżynieria cyfrowa zmienia sposób, w jaki służby podchodzą do nowych możliwości wojny elektromagnetycznej. Kluczowy jest też wyszkolony personel.

Dave Tremper powiedział, że Pentagon spodziewał się "znacznie silniejszego" pokazu EW ze strony Rosji. Zastrzegł jednak, że nie oznacza to, iż wszystkie wysiłki Rosji zawiodły.

Zobacz: Linie lotnicze Delta testowały Internet ze Starlinków
Zobacz: Ukraińcowi ukradli AirPodsy. Teraz wie, gdzie jest rosyjskie wojsko

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: c4isrnet, oprac. własne