DAJ CYNK

ZE PAK i Grupa Polsat Plus zbudują nowe stacje tankowania wodoru

Mieszko Zagańczyk

Wydarzenia

NesoBus

ZE PAK, koncern energetyczny należący do grupy Zygmunta Solorza, otrzymał dofinansowanie na budowę nowych stacji tankowania wodoru. Inwestycja obejmie pięć polskich miast.

Grupa spółek należących do Zygmunta Solorza zaangażowana jest nie tylko usługi telekomunikacyjne, ale coraz intensywniej rozwija też osobna gałąź biznesu, związaną z zielonym wodorem jako paliwem dla pojazdów.

Wczoraj Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) podpisał ze spółką PAK-PCE STACJE H2, będącą częścią Grupy ZE PAK i Grupy Polsat Plus umowę, dzięki której firma otrzyma dotację w wysokości 20 mln zł. 

Dzięki temu do końca czerwca 2024 r. w kolejnych pięciu miastach w Polsce: Wrocławiu, Rybniku, Gdańsku, Gdyni i Lublinie powstaną stacje tankowania wodorem. ZE PAK przekonuje, że inwestycje przyczyniają się do ułatwiania tankowania ekologicznych pojazdów i poprawy jakości powietrza. 

Stawiane przez spółkę Zygmunta Solorza stacje tankowania wodorem mają zostać wybudowane do 30 czerwca 2024 r., wtedy też planowane jest rozpoczęcie działania stacji i sprzedaż paliwa wodorowego. W początkowym okresie planowane jest wykorzystanie około 30 proc. przepustowości rynkowej każdej z 5 wodorowych stacji, co pozwoli na dokonanie ponad 10 tys. tankowań autobusów i pozostałych pojazdów wodorowych. 

Budowa stacji ma umożliwić tankowanie pojazdów wykorzystujących do napędu energię elektryczną. Energia będzie pozyskiwana z wodoru. Jednym z pojazdów, który mógłby korzystać z tej technologii, jest polski NesoBus, powstały z inicjatywy spółek Zygmunta Solorza.

Zobacz: NesoBus – polski autobus wodorowy

Spółka przewiduje, że wraz z rozwojem rynku wodoru w Polsce wykorzystanie stacji wodorowych będzie rosło i w perspektywie roku 2032 osiągnie poziom około 85%. 

Chcemy, aby w całej Polsce powstawały kolejne stacje wodorowe. Szczególnie zależy nam na rozwoju ekologicznego transportu w dużych miastach. Dzięki temu zmniejszy się emisja CO2 i NOx, co spowoduje kolei poprawę jakości powietrza

 – powiedział Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska.

Rząd ma nadzieję, że nowo powstające stacje wodorowe staną się ułatwieniem dla organizacji wodorowego transportu publicznego. Niedawno umowę na dofinansowanie budowy stacji wodorowych NFOŚiGW podpisał z PKN Orlen

Zobacz: ZE PAK uruchamia największą elektrownię słoneczną w Polsce
Zobacz: ZE PAK z grupy Zygmunta Solorza stawia na zieloną energię

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Telepolis.pl, ZE PAK

Źródło tekstu: ZE PAK