DAJ CYNK

ZE PAK uruchamia największą elektrownię słoneczną w Polsce

Marian Szutiak

Wydarzenia

ZE PAK uruchamia największą elektrownię słoneczna w Polsce

Grupa Polsat Plus będzie jednym z odbiorców największej elektrowni słonecznej w Polsce. Farma powstała z inicjatywy Zygmunta Solorza i jest jednym z etapów realizacji przejścia ZE PAK (Zespół Elektrowni Pątnów Adamów Konin) na produkcję czystej energii i odejścia od węgla brunatnego.

To jedna z największych w Polsce inwestycja w zieloną energię zrealizowana przez prywatny kapitał. Nasza nowoczesna i obecnie największa w Polsce elektrownia słoneczna to kolejny milowy krok w transformacji energetycznej zarówno ZEPAK, jak i całego regionu Wielkopolski. Chcemy, aby do 2030 roku PAK wytwarzał energię wyłącznie z odnawialnych źródeł – w tym m.in. ze słońca, wiatru i biomasy. Wkrótce uruchamiamy także w Koninie produkcję zielonego wodoru, który jest paliwem przyszłości.

– powiedział Piotr Woźny, prezes ZE PAK SA

Farma składa się ze 155554 modułów fotowoltaicznych o mocy 455 Wp każdy i zajmuje około 100 ha terenu. Jeszcze niedawno był to teren wykorzystywany przez Kopalnię Węgla Brunatnego Adamów do odkrywkowego wydobycia węgla brunatnego. Przy budowie farmy spółka ESOLEO zaangażowała między innymi byłych górników, którzy zostali przekwalifikowani i realizują kolejne projekty związane z energią odnawialną.

Zobacz: Zygmunt Solorz i Michał Sołowow chcą zbudować elektrownię jądrową SMR
Zobacz: ZE PAK z grupy Zygmunta Solorza stawia na zieloną energię

Powiat Turecki i Brudzew – kilka lat temu teren kopalni węgla brunatnego, dzisiaj produkcja zielonej energii  – to realny symbol polskiej transformacji energetycznej. Dzięki inwestycji o wartości 163,8 mln zł netto –  zbudowanej całkowicie za prywatne pieniądze – zrekultywowany teren odzyskał wartość użytkową i jest przykładem jak realizować transformację energetyki w Polsce, włączając w to stworzenie nowych miejsc pracy dla osób odchodzących od pracy w górnictwie.

– dodał Piotr Woźny

ZE PAK farma słoneczna

Farma fotowoltaiczna w Brudzewie przyczyni się do zmniejszenia wzrostu temperatury atmosfery – co jest w tej chwili kluczowe dla zatrzymania wzrostu ocieplenia klimatu. Rocznie elektrownia ma produkować około 68188 MWh, co przełoży się na zmniejszenie emisji CO2 na poziomie 56,7 tysięcy ton rocznie. W tym kontekście należy pamiętać, że obecne wysokie ceny energii to między innymi efekt gigantycznego wzrostu kosztów uprawnień do emisji CO2 – w ciągu ostatniego roku koszt emisji 1 tony tego gazu wzrósł o 156% do około 59 euro (273 zł).

Zielona energia z Brudzewa popłynęła dwa dni przed rozpoczęciem Szczytu Klimatycznego COP 26, zwanego „szczytem ostatniej szansy” dla świata na porozumienie w sprawie zatrzymania globalnego ocieplenia. Takie inwestycje pokazują, że przy porozumieniu wszystkich: biznesu, mieszkańców i samorządu, możemy ten wyścig na rzecz ochrony klimatu wygrać.

– powiedział Mariusz Klimczak, Prezes ESOLEO Sp. z o.o.
 

Zobacz: Play też będzie zielony. Energia w 100% ze źródeł odnawialnych
Zobacz: T-Mobile Polska stawia na odnawialne źródła energii

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: informacja prasowa

Źródło tekstu: informacja prasowa