DAJ CYNK

Google zmienił zdanie. Nie będzie cię wiązać do telefonu

Marian Szutiak

Aplikacje

Google się ogarnął. Nie będzie cię wiązać do telefonu

Google Authenticator to jedna z aplikacji używanych do generowania kodów do uwierzytelniania dwuskładnikowego. Narzędzie to umożliwia teraz tworzenie kopii zapasowych tych jednorazowych kodów na koncie Google.

O tym, że należy dbać o swoje konta w różnych serwisach, nie należy chyba nikogo przekonywać. Jest to ważne szczególnie wtedy, gdy za "elektronicznymi" drzwiami kont znajdują się dane osobowe użytkowników, a często tak właśnie jest.

Jednym z powszechnie stosowanych dodatkowych zabezpieczeń procesu logowania jest uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Polega ono na tym, że oprócz wpisywania loginu czy hasła, musimy jeszcze podać jednorazowy kod. Ten może być przysłany do nas w wiadomości SMS lub e-mail, jak również wygenerowany w specjalnej aplikacji, takiej jak na przykład Google Authenticator.

Zobacz: Google zmusza do nieplanowanych wydatków? Społecznicy tłumaczą
Zobacz: Szef Google zarabia krocie i zwalnia tysiące osób

Problem z tego typu aplikacjami polegał na tym, że wygenerowane kody były dostępne tylko z poziomu urządzenia, na którym te były zainstalowane. Jeśli z jakiegokolwiek powodu straciliśmy dostęp do takiego urządzenia, odzyskanie dostępu do serwisów, w których używaliśmy kodów generowanych na przykład w aplikacji Google Authenticator, mogło być trudne i czasochłonne. Czasu wymagał również proces przenoszenia takiej aplikacji z urządzenia do urządzenia, ponieważ trzeba było ponownie dodawać do niej wszystkie usługi.

Google Authenticator baner

Google w najnowszej aktualizacji swojej aplikacji do uwierzytelniania dwuskładnikowego w końcu rozwiązuje ten problem. Nowa funkcja synchronizacji w chmurze automatycznie zapisuje dane uwierzytelniające użytkowników na koncie Google, umożliwiając dostęp do nich z dowolnego urządzenia z zainstalowaną aplikacją Google Authenticator.

Wystarczy w tym celu otworzyć aplikację, dotknąć ikony menu, wybrać "Ustawienia", a następnie "Kopia zapasowa na koncie Google".  Postępując zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, logujemy się na swoje konto Google i włączamy tworzenie kopii zapasowej.

Po włączeniu tworzenia kopii zapasowej kody jednorazowe będą "przechowywane" na koncie Google użytkowników. Jeśli ich urządzenie zostanie zgubione lub skradzione, można je przywrócić, logując się na nowym urządzeniu i wybierając opcję "Przywróć kody".

Zobacz: Korzystasz z Opery? Niedługo zastąpi ją Opera One
Zobacz: WhatsApp przestanie działać na tych telefonach. Wyjaśniamy

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: BigTunaOnline / Shutterstock.com, Google

Źródło tekstu: Google