DAJ CYNK

mObywatel ma trzy nowe funkcje. Polacy składają wnioski

Mieszko Zagańczyk

Aplikacje

Adam Andruszkiewicz

Rządowa aplikacja mObywatel nieustannie się rozwija. Styczniowa aktualizacja przynosi trzy nowe funkcje. Twórcy aplikacji podzielili się także najnowszymi statystykami. Zbliża się też przełomowe usprawnienie mObywatela.

W aplikacji mObywatel można już skorzystać z trzech nowych legitymacji elektronicznych. Pierwsza z nich to legitymacja emeryta i rencisty, o czym już pisaliśmy wczoraj, dwie kolejne to adwokacka i poselska

Zobacz: ZUS z nowością. Skorzysta 10 mln Polaków

Wprowadzenie cyfrowej legitymizacji dla emerytów i rencistów do mObywatela to usprawnienie dla ponad 9 milionów Polaków. Dodatkowo również adwokaci i posłowie mogą już od wczoraj posługiwać się cyfrowym dokumentem potwierdzającym pełniony zawód i mandat parlamentarny

Dzięki nowym legitymacjom łatwiej będzie można skorzystać z przysługujących ulg, np. zniżek do biletów, oraz świadczeń zdrowotnych, a w przypadku cyfrowego dokumentu adwokatów i posłów – realizować zawodowe zadania i obowiązki. Posłowie zyskają m.in. możliwość użycia elektronicznej legitymacji w trakcie podejmowania interwencji poselskiej czy potwierdzania uprawnień do ulg jeżdżąc środkami transportu publicznego.

Od teraz wyrobienie cyfrowego dokumentu nie wymaga już żadnego wniosku ani wizyty w ZUS. Cały proces odbywa się automatycznie. Wystarczy zainstalować w swoim telefonie aplikację mObywatel i dodać do niej legitymację emeryta-rencisty

– wyjaśnia minister Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w KPRM.

Ponieważ to, co dla młodszych pokoleń jest łatwe i intuicyjnie, seniorom może sprawiać trudności, KPRM wspólnie z ZUS przygotowały materiały informacyjne, w tym ulotki i instrukcję wideo. W gotowości ma być także infolinia ZUS oraz mObywatela.

mObywatel ma już ponad 9 mln pobrań

Z mObywatela można korzystać zarówno z poziomu przeglądarki na dowolnym urządzeniu, jak i poprzez aplikację na smartfonie. Aplikacja umożliwia pobranie coraz większej liczby cyfrowych kopii swoich dokumentów. Wśród nich są między innymi dowód osobisty, prawo jazdy, dowód rejestracyjny, legitymacja szkolna czy legitymacja studencka. Ponadto, mObywatel wyświetla nasze elektroniczne recepty czy bilety kolejowe.

Pod koniec 2022 roku włączone zostały kolejne usługi m.in. możliwość składania wniosków i oświadczeń dotyczących zwiększenia limitu na energię elektryczną. Jak się okazuje, pomysł chwycił – przy pomocy aplikacji Polacy złożyli 21 519 wniosków, natomiast przez stronę WWW – 13 464.

Pojawił się też wniosek o dodatek elektrycznych dla gospodarstw domowych. W tym przypadku przez aplikację złożono 1 305 wniosków, a przez stronę 1 921.

Jak informował w grudniu rząd, aplikację mObywatel, która skończyła niedawno 5 lat, pobrano już ponad 9 mln razy – dotyczy to łącznie Androida i iOS. Nie jest jednak znana liczba aktywnych użytkowników.

W 2023 roku przyjdą kolejne zmiany. Komitet Rady Ministrów ds. Cyfryzacji przyjął projekt nowej ustawy o aplikacji mObywatel, która sprawi, że dokumenty w aplikacji będą w pełni zrównane z dokumentami tradycyjnymi. Dotyczy to przede wszystkim dowodu osobistego, który dziś nie wszędzie jest uznawany w tej formie. Projekt ma zacząć obowiązywać w pierwszej połowie 2023 roku.

Zobacz: mObywatel na równi z dowodem. Jest ustawa
Zobacz: mObywatel z cenną nowością. Uchroni cię przed tragedią

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Cyfryzacja KPRM

Źródło tekstu: Cyfryzacja KPRM