DAJ CYNK

mObywatel czeka rewolucja. Oto wszystko, co musisz wiedzieć

Mieszko Zagańczyk

Aplikacje

mObywatel czeka rewolucja. Oto wszystko, co musisz wiedzieć

mObywatel stanie się prawdziwym, wielofunkcyjnym kombajnem. Wkrótce przybędą nowe funkcje, a twórcy aplikacji ujawnili, nad czym pracują.

Rządowa aplikacja mObywatel coraz bardziej obrasta w nowe funkcje, dochodzą nowe dokumenty, a jeżeli już teraz zaczynasz się w tym gubić, to przygotuj się na jeszcze więcej. W realizacji lub w planach jest sporo nowych dokumentów, usług i usprawnień.

Ministerstwo Cyfryzacji, które czuwa nad rozwojem mObywatela, ujawniło, nad czym trwają prace. Lista została podzielona na funkcje już realizowane oraz dopiero zaplanowane.

mObywatel: nowości w realizacji

Wśród zaplanowanych uwagę zwraca chatbot – wirtualny asystent informujący o usługach państwowych. Nacisk kładziony przez obecnego ministra cyfryzacji na rozwój narzędzi wykorzystujących sztuczną inteligencję najwyraźniej znalazł swe odbicie także w mObywatelu.

W realizacji jest także rozwój ePłatności, czyli usługi regulacji finansowych zobowiązań urzędowych zebranych w jednym miejscu. Bazująca na BLIK-u usługa jest już dostępna pilotażowo w kilkudziesięciu urzędach w całej Polsce, wkrótce jednak powinna być wdrożona na szerszą skalę.

Ministerstwo Cyfryzacji realizuje też usługę „Twoje sprawy”, czyli informacje o statusach złożonych przez obywatela wniosków – np. o dowód, paszport i inne.

Wkrótce powinny też pojawić się nowe dokumenty: Prawo Wykonywania Zawodu Lekarza i Lekarza Dentysty, Prawo Wykonywania Zawodu Pielęgniarki i Położnej, Legitymacja Radcy Prawnego i Aplikanta Radcowskiego, a także kolejne dokumenty lokalne (karty seniora, mieszkańca) dla samorządów, które podpisały porozumienie z Ministerstwem Cyfryzacji.

Realizowane są też takie funkcje jak zarządzanie powiadomieniami, usprawnienia interfejsu aplikacji, zmiana języka aplikacji czy dostęp do Rejestru Danych Kontaktowych.

mObywatel: nowości zaplanowane

W dalszej perspektywie należy się też spodziewać kilku kolejnych funkcji, które jeszcze nie są realizowane, ale znalazły się w planach resortu cyfryzacji. Na pewno dużym zainteresowaniem będą się cieszyły funkcje podpisywania dokumentów profilem zaufanym i e-dowodem, a także e-Doręczenia, czyli elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru.

Wśród zaplanowanych usług znalazło się także zawieszanie i odwieszanie dowodu osobistego oraz kolejne dokumenty: legitymacja Honorowego Dawcy Krwi i legitymacja osoby niepełnosprawnej. Twórcy mObywatela zapowiadają dalszy także rozwój usług Urzędu Skarbowego, a także moduł dla przedsiębiorców – Moja firma.

Zobacz: mObywatel straci jedną z funkcji. Kiedyś była szalenie ważna
Zobacz: Zaktualizuj mObywatel. Więcej już nie zapytasz, dlaczego 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Kuba Kwiatkowski / Shutterstock.com

Źródło tekstu: Ministerstwo Cyfryzacji