DAJ CYNK

Nowość w mObywatelu. Chodzi o płatności

Marian Szutiak

Aplikacje

Nowość w mObywatelu. Użytkownicy będą mieć większy wybór

Jedną z funkcji mObywatela, która wciąż jest w trakcie pilotażu, są ePłatności. Z ich pomocą można wnieść opłaty na rzecz jednostek samorządu lokalnego. Wkrótce będzie to można zrobić w nowy sposób.

System ePłatności w aplikacji mObywatel, który służy użytkownikom do regulacji należności na rzecz samorządu lokalnego (na przykład podatku od nieruchomości), zyska niebawem nowe funkcje. Już teraz można w ten sposób dokonać zaległych płatności, a wkrótce – oprócz płacenia BLIKIEM –  będzie można skorzystać z karty płatniczej oraz serwisów Apple Pay i Google Pay. Zostanie też rozszerzony zakres opłat, które można uregulować za pomocą ePłatności.

Podczas konferencji "BGK dla JST", Hubert Gniadowicz z Centralnego Ośrodka Informatyki, przedstawił plany rozwoju systemu ePłatności.

Na dziś w mObywatelu mieszkańcy mogą opłacać podatek od nieruchomości, leśny, rolny i opłatę za zagospodarowanie odpadów komunalnych, jak również łączne zobowiązanie z tych wszystkich opłat. Można je opłacić jednorazowo lub w ratach. W części gmin korzystających z systemu możliwa jest również obsługa płatności przeterminowanych i wnoszenie opłat z odsetkami.

– powiedział Hubert Gniadowicz, dyrektor ds. usług cyfrowych w Centralnym Ośrodku Informatyki

 

Aktualnie system ePłatności jest w fazie testów, z której korzysta około 50 gmin, a kolejne 70 czeka na dołączenie. Samorządy zainteresowane wzięciem udziału w pilotażu powinny zgłosić się drogą mailową na adres [email protected], dołączając wniosek o konto w ITSM Atmosfera. Należy również wypełnić i przesłać odpowiednie dokumenty, w tym wniosek o przyłączenie do platformy ePłatności, tabelę konfiguracyjną, upoważnienia kontaktowe oraz klauzulę RODO.

Warto również nawiązać kontakt z którąś z gmin już uczestniczących w pilotażu i porozmawiać o jej doświadczeniach dotyczących implementacji systemu. Sam proces uruchomienia usługi zazwyczaj trwa kilka miesięcy i wymaga dostosowania systemów informatycznych gminy do obsługi ePłatności, ale tak naprawdę wymóg jest tylko jeden – chęć podłączenia się pod tę usługę i chęć zmian w systemie.

– dodał Hubert Gniadowicz

Szczegółowe informacje na temat ePłatności w mObywatelu dla samorządów można znaleźć pod tym adresem. Lista gmin uczestniczących w pilotażu projektu jest z kolei dostępna na tej stronie.

Zobacz: Prawdziwy hit w mObywatel. Korzysta już 4 mln Polaków
Zobacz: Rząd chce podnieść kompetencje cyfrowe Polaków. Wyda na to 400 mln zł

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Kuba Kwiatkowski / Shutterstock.com

Źródło tekstu: PAP