DAJ CYNK

Nokia N95 wiecznie żywa. Niewiarygodne, do czego jej użył

Marian Szutiak

Aplikacje

Artysta dał Nokii N95 drugie życie. Niewiarygodne, do czego jej użył

Nokia N95 była swego czasu bardzo popularnym telefonem komórkowym. Choć od jej premiery minęło już niemal 18 lat, a od jej odświeżonego wariantu 8GB 17 lat, urządzenie to może wciąż być przydatnym narzędziem. Udowodnił to pewien artysta z Argentyny.

Blender to dostępne bezpłatnie wolne oprogramowanie do modelowania i renderowania obrazów oraz animacji 3D, które cieszy się wsparciem licznej społeczności twórców, nauczycieli i entuzjastów. Jego cechą charakterystyczną jest bogaty zestaw narzędzi oraz kompatybilność z wieloma systemami operacyjnymi. Blendera można uruchomić w takich środowiskach, jak Windows, MacOS, BSD, Haiku czy Linux, a także... na Nokii N95.

Pewien argentyński artysta, który jest przy okazji również programistą i miłośnikiem Linuksa, tak przerobił Blendera, by dało się go uruchomić na systemie Symbian, pod kontrolą którego pracuje wspomniana wyżej Nokia. W efekcie jego pracy powstał "Blendersito" (Blender z hiszpańskim zdrobnieniem "ito"), który pokazuje, jakie są aktualne problemy współczesnych smartfonów.

Dante Leoncini rozpoczął projekt Blendersito na SymbianOS kilka lat temu, nieustannie rozwijając aplikację i doprowadzając do etapu, na którym możliwe jest przesyłanie i modelowanie postaci 3D oraz tworzenie elementów do gier na klasycznym telefonie z pierwszej dekady XXI wieku. Stworzone w ten sposób elementy wykorzystał następnie w swoim autorskim silniku gier na telefony komórkowe i konsolę retro.

Podejmując się realizacji swoich zamierzeń, Dante zakładał, że do obsługi aplikacji będzie potrzebował myszy, klawiatury i podłączonego monitora. Okazało się jednak, że ergonomia starej Nokii jest na tyle duża, że pozwala na komfortową pracę z Blenderem bezpośrednio przez interfejs telefonu.

Dante stwierdził, że praca nad Blendersito była jednym z największych wyzwań programistycznych w jego karierze. Dzięki temu jednak mógł odkryć niewykorzystany potencjał starego telefonu marki Nokia.

Problemy współczesnych smartfonów

Artysta z Buenos Aires swoimi działaniami zwrócił uwagę na problem planowanego starzenia oraz elektronicznych odpadów w przemyśle smartfonowym. Jego realizowany z sukcesem projekt dotyczące Blendera i Nokii N95 pokazał, że klasyczne telefony mają więcej możliwości, niż mogłoby się wydawać. Tymczasem ograniczenia smartfonów wynikają nie tylko z oprogramowania, ale również z niekoniecznie właściwych decyzji projektowych, takich jak stosowanie niewymiennych baterii czy kosztowna wymiana ekranu w nowoczesnych produktach. Dante Leoncini wyraził nadzieję, że nacisk społeczny zmusi producentów do uczynienia swoich urządzeń bardziej naprawialnymi i tym samym bardziej ekologicznymi.

Aplikacja Blendersito jest odmianą Blendera, więc tak jak pierwowzór, jest dostępna na zasadach open source. Więcej informacji można znaleźć pod tym adresem.

Zobacz: Google stworzyło pozornie prostą grę. Wygrasz ją pomocą AI
Zobacz: Apple właśnie ułatwił życie Europejczykom. Nowe narzędzie dużo zmienia

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock, Nokia

Źródło tekstu: Creative Bloq