DAJ CYNK

Policja ma dla Ciebie zadanie. Wystarczy komputer lub telefon

Anna Rymsza (Xyrcon)

Aplikacje

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Policja prosi nas o pomoc w poprawie bezpieczeństwa. Nie trzeba do tego dzwonić ani podawać swoich danych. Niebezpieczne zdarzenia możemy zgłaszać anonimowo przez internet.

Wystarczy komputer lub telefon z przeglądarką, by skorzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa (link). Policja zastrzega sobie prawo do przetwarzania adresu IP komputera, z którego zostało wysłane zgłoszenie, ale poza tym nie trzeba podawać żadnych swoich danych. Wystarczy wskazać miejsce i wybrać rodzaj niepokojącej sytuacji: zdarzenie drogowe, zła organizacja ruchu drogowego, picie alkoholu, zgromadzenie młodzieży zagrożonej demoralizacją, dzikie wysypiska śmieci, osoba bezdomna potrzebująca pomocy i tym podobne. Zgłoszenia naniesione na mapę trafią do policjantów, którzy mogą się nimi zająć. Oto przykład, jak mogą wyglądać:

Przykładowe zagrożenia na mapie

„Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest to narzędzie, które sprawdza się jako praktyczny komunikator pomiędzy społeczeństwem a Policją” – czytamy w centrum prasowym Policji. Dzięki mapie funkcjonariusze mogą lepiej poznać oczekiwania obywateli na terenie, na którym pracują i znaleźć sposoby, na wyeliminowanie sytuacji potencjalnie niebezpiecznych. Brak osobistego kontaktu z Policjantami to także korzyść w czasie pandemii COVID-19.

Zobacz: Duda podpisał. Policja przyjedzie do internetu

Każde zgłoszenie jest rzetelnie weryfikowane. Nowe zgłoszenia są oznaczone ona zielono, zweryfikowane zmieniają kolor na żółty, potwierdzone na czerwony. Jeśli zgłoszenie nie zostanie potwierdzone na miejscu, zostanie oznaczone na szaro. W końcu zniknie z mapy widocznej dla obywateli, ale będzie widoczne dla koordynatorów mapy.

To narzędzie jest również bramą do zbierania danych statystycznych od obywateli. W połączeniu ze statystykami Policji, informacjami od podmiotów współpracujących oraz badaniami opinii publicznej służy do tworzenia ogólnego obrazu bezpieczeństwa w kraju. Dlatego Policja zachęca do działania i uprzedza, że każde naniesione zgłoszenie wywoła odpowiednią reakcję. Oczywiście w sprawach pilnych lepiej skorzystać z numeru 112.

Zobacz: Polacy coraz częściej robią ten błąd. Policja alarmuje

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock, własne

Źródło tekstu: Policja.pl