DAJ CYNK

Luka w Bluetooth zagraża miliardowi urządzeń z Androidem i Windowsem

Marian Szutiak

Bezpieczeństwo

Bluetooth luka zagrożenie Android Windows miliard urządzeń

Ponad miliard urządzeń z Androidem i Windowsem zostało dotkniętych luką w oprogramowaniu układowym chipu Bluetooth. Zagrożenie wykryto w 13 układach 11 producentów, ale może dotyczyć 1400 chipów BT.

Podatność w oprogramowaniu układowym Bluetooth, która otrzymała nazwę BrakTooth, została wykryta w produktach takich firm, jak Qualcomm, Silicon Labs czy Intel. W sumie to nawet 1400 układów Bluetooth firmowanych przez 11 producentów, używanych w ponad miliardzie urządzeń z systemami Android oraz Windows. Na liście zagrożonych urządzeń znalazły się między innymi:

  • smartfony Pocophone F1 i Oppo Reno 5G,
  • komputery Dell Optiplex i Alenware,
  • urządzenie Microsoft Surface Go 2, Pro 7 i Book 3.

Zobacz: Test telefonu Xiaomi Pocophone F1. Chiński producent udowadnia, że średniopółkowy smartfon może konkurować z flagowcami
Zobacz: Microsoft Surface Book 3 - najlepszy laptop, jaki trafił w moje ręce

Wykryta wada oprogramowania pozwala hakerom użyć specjalnie spreparowanych pakietów Bluetooth Link Manager Protocol. Może mieć to różnorakie skutki dla posiadaczy zainfekowanych urządzeń, od zwykłego zawieszeniem systemu po wykonanie dowolnego kodu.

Jak informuje serwis MSPowerUser, do tej pory tylko trzech producentów załatało luki w oprogramowaniu swoich układów Bluetooth. Są to firmy BluTrum, Expressif oraz Infineon. Reszta, w tym Qualcomm i Intel, wciąż nie poradziła sobie z problemem.

Zobacz: Miliony im zaufały. Nacięli się na płatne SMS-y
Zobacz: WhatsApp znów dał ciała: dane użytkowników zagrożone

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Mocho / Pixabay

Źródło tekstu: mspoweruser.com