DAJ CYNK

Jak wziąć pożyczkę na kogoś? Grupa z Katowic przedstawia

Arkadiusz Bała (ArecaS)

Bezpieczeństwo

Jak wziąć pożyczkę na kogoś? Grupa z Katowic przedstawia

Policjanci z Centralnego Biura Zwalczania Przestępczości rozbili grupę oszustów, zajmujących się wyłudzaniem pożyczek na dane znalezione w Darknecie. Zatrzymanym grozi nawet 10 lat pozbawienia wolności.

W Katowicach działała groźna grupa oszustów, specjalizująca się w wyłudzeniach pożyczek przez Internet. Przestępcy wykorzystywali w tym celu znalezioną w Darknecie bazę danych osobowych, w której znajdowały się personalia osób korzystających w przeszłości z usług firm pożyczkowych. Używano jej do podrabiania dowodów osobistych, którymi następnie posługiwano się w kolejnych oszustwach.

Wyłudzali kredyty na dane z wycieku

W ramach swojej działalności oszuści wyłudzali pożyczki, a pozyskane w ten sposób pieniądze inwestowano m.in. w smartfony i biżuterię. Policja w oficjalnym komunikacie nie poinformowała o skali procederu, jednak na opublikowanych zdjęciach widzimy m.in. kilkanaście smartfonów smartfonów o łącznej wartości przekraczającej 10 tys. zł oraz drugie tyle w gotówce.

Katowice: Spektakularny sukces policji. Rozbili szajkę cyberoszustów

Grupę udało się zatrzymać dzięki działaniom funkcjonariuszy Zarządu w Katowicach Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. Zatrzymano 8 osób, którym łącznie postawiono 18 zarzutów. Oskarżonym grozi nawet 10 lat pozbawienia wolności.

Katowice: Spektakularny sukces policji. Rozbili szajkę cyberoszustów

Przestępcy zatrzymani, problem nadal istnieje

O ile jednak sukcesem policji warto się cieszyć, cała sprawa ma również nieco inny, bardzo ponury wydźwięk. Otóż pokazuje, jak łatwo stać się ofiarą oszustwa oraz kradzieży tożsamości - wystarczy jeden wyciek danych, które następnie trafią w niewłaściwe ręce. Nieważne jak ostrożni byśmy nie byli, możemy wylądować z kredytem, którego nigdy nie zaciągaliśmy - dokładnie tak jak w tym przypadku.

To pokazuje, jak bardzo palącym problemem jest wprowadzenie skutecznego systemu zastrzegania numerów PESEL. Pozostaje trzymać kciuki, żeby wdrożone niedawno działania w tym kierunku rzeczywiście przyczyniły się do wzrostu bezpieczeństwa Polaków.

Zobacz: Atak na klientów ING Banku. Wyłudzają m.in. PESEL
Zobacz: Blisko 10 tys. kart SIM i wiele innych. Spektakularna akcja policji

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: DarSzach / Shutterstock.com, Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości

Źródło tekstu: Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości, oprac. własne