Elektrosmog - mit czy forma zastraszenia?

Elektrosmog i elektroskażenie to pojęcia, z którymi możemy się często spotkać, szczególnie w ostatnim czasie. Na łamach portalu sozosfera.pl zajmującym się ochroną środowiska pojawiła się bardzo ciekawa analiza obu zjawisk. Czy elektrosmog faktycznie jest szkodliwy? Czy takie zjawisko w ogóle istnieje? Czy dotyczy wyłącznie nadajników sieci telefonii komórkowej?

Arkadiusz Dziermański (orson_dzi)
20
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Elektrosmog - mit czy forma zastraszenia?

Uniwersalny straszak

Zjawisko elektrosmogu jest bardzo często wykorzystywane przez osoby będące przeciwnikami sieci komórkowych. Straszenie niewidzialnym zjawiskiem o groźnej nazwie bardzo skutecznie działa na wyobraźnię. Szczególnie, że na co dzień słyszymy o szkodliwym smogu i skażeniu środowiska, więc słysząc o elektrsosmogu lub elektroskażeniu od razu zapala się lampka, że faktycznie może to być coś bardzo groźnego. O ile faktycznie istnieje.

Dalsza część tekstu pod wideo
WIDEO: Jaka piękna katastrofa. Historia BlackBerry

Czym jest smog i skażenie środowiska?

W analizie Łukasza Czyleko, biegłego sądowego w zakresie ochrony środowiska i oceny oddziaływania na środowisko w procesie inwestycyjnym możemy przeczytać, że oba zjawiska są, w dużym uproszczeniu, zagrożeniem dla środowiska. W przypadku smogu mówimy o emisji do atmosfery szkodliwych związków chemicznych. Skażenie to nasycenie środowiska szkodliwymi substancjami w taki sposób, że zagrażają one życiu i zdrowiu. W skrócie - przekraczają przyjęte normy stężenia danych substancji.

Elektrosmog to nie tylko telefony komórkowe

W związku z powyższym, elektrosmogiem powinno być pole elektromagnetyczne znajdujące się w środowisku. I nie mówimy tu wyłącznie o telefonach komórkowych, a wszystkich źródłach promieniowania sztucznych (np. urządzenia elektryczne użytku domowego i publicznego, linie wysokiego napięcia, silniki elektryczne) oraz naturalnych (np. promieniowanie z kosmosu). Do tego zjawisko obejmuje każdy rodzaj promieniowania, czyli niejonizujące i jonizujące.

Środowisko skażone elektrosmogiem? Łatwo to sprawdzić

Skoro mamy wszechobecne elektroskażenie i podobno powoli zabija nas elektrosmog, to w analogii do skażenia środowiska, mówimy zapewne o przekroczeniu dopuszczalnych norm promieniowania elektromagnetycznego. Dla pewności podkreślmy - pochodzącego ze wszystkich źródeł. Norma dla gęstości mocy przyjęta w Polsce to 0,1 W/m2, z kolei wartość natężenia pola elektromagnetycznego to 7 V/m.

W prosty sposób można to sprawdzić na podstawie publicznych danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, który zajmuje się prowadzeniem monitoringu pola elektromagnetycznego w całym kraju. Z danych za rok 2018 wynika, że średnie natężenie PEM na terenie Polski to 0,388 V/m. Największe natężenie odnotowano w województwie Lubelskim, w centrach dzielnic i osiedli miast powyżej 50 tys. mieszkańców - 1,072 V/m.

Gdybyśmy faktycznie mieli do czynienia ze zjawiskiem elektroskażenia, mówilibyśmy o natężeniu znacznie przekraczającym 7 V/m.

Czy zagraża nam coś czego... nie ma?

W świetle wyników pomiarów GIOŚ ciężko jest zgodzić się z tezą, że w Polsce występuje zjawisko elektrosmogu oraz elektroskażenia. Nie możemy mówić o jakimkolwiek skażeniu w momencie, kiedy żadne normy nie są przekraczane. Nie możemy tez mówić o elektrosmogu w związku z polem elektromagnetycznym (całym, jako zjawisko), które miałoby zakłócać funkcjonowanie środowiska naturalnego. Co również nie występuje.

Warto też w tej materii zaufać pomiarom organów za to odpowiedzialnym, które wykonują swoją pracę w oparciu o z góry ustalone przepisy i z wykorzystaniem bardzo drogiej aparatury. To zdecydowanie lepsze źródło wiedzy niż dostępne w mediach społecznościowych "pomiary" z wykorzystaniem "mierników" za kilkaset złotych lub (o zgrozo!) aplikacjami na telefony komórkowe.

Pełna analiza zjawiska elektrosmogu wraz z dokładnym opisem przepisów obowiązujących w Polsce jest dostępna pod tym adresem.

Icon

20 komentarzy

Zaloguj się, by śledzić dyskuję
Dołącz do użytkowników, pisz bez limitu, śledź odpowiedzi oraz reakcje na swoje komentarze. Nie przegap ważnych rozmów!Możesz dodać 3 komentarze w ciągu 14 dni
Avatar autora komentarza
Dodaj komentarz
Telepolis - gif