DAJ CYNK

Megafuzja Alcatela i Lucenta

sirmark

Wydarzenia

Dwaj producenci sprzętu telekomunikacyjnego - francuski Alcatel i amerykański Lucent - łączą się, tworząc firmę numer 2 na światowym rynku wartą 33 mld dol.

Dwaj producenci sprzętu telekomunikacyjnego - francuski Alcatel i amerykański Lucent - łączą się, tworząc firmę numer 2 na światowym rynku wartą 33 mld dol.

Firmy poinformowały, że tworzą giganta z 25 mld euro rocznych obrotów. To niewiele mniej od Cisco, numeru 1 w produkcji sprzętu telekomunikacyjnego. Za to więcej od szwedzkiego Ericssona.

Poprzednie rozmowy o fuzji wiosną 2001 roku zakończyły się fiaskiem. Lucent nie zgodził się, by Alcatel dominował we wspólnym przedsięwzięciu. Teraz mówi się już o "fuzji równych". Akcjonariusze Alcatela będą mieć 60 proc. udziałów w nowym koncernie, a jego siedziba znajdować się będzie w Paryżu, jednak prezesem zostanie obecna szefowa Lucenta Patricia Russo. Miejsca w zarządzie mają być obsadzone po połowie. Łączenie firm potrwa od sześciu do 12 miesięcy.

Partnerzy dobrze się uzupełniają: Alcatel ma znacznie silniejszą pozycję w Europie, a Lucent - w USA. Alcatel jest największym światowym dostawcą urządzeń dla infrastruktury dla szerokopasmowego dostępu do internetu DSL (dostarczył dotąd ponad 80 mln linii DSL). Lucent zaś specjalizuje się w technologiach bezprzewodowych. Zwiększyłyby się więc kanały sprzedaży i efektywność. Jak podały firmy w komunikacie, w ciągu trzech lat fuzja ma dać 1,7 mld dol. oszczędności. Nie obejdzie się bez redukcji miejsc pracy - odejdzie około 10 proc. z 88 tys. pracowników.

Alcatel i Lucent mają w Polsce silne przyczółki, a jeszcze w latach 90. obok niemieckiego Siemensa były największymi dostawcami urządzeń dla sieci telekomunikacyjnych. Straciły jednak dużą część rynku na rzecz takich potentatów jak Nokia czy Ericsson, którzy zaczęli sprzedawać infrastrukturę sieciom komórkowym. Lucent ma duże centrum badawcze i fabrykę w Bydgoszczy. Obroty firmy przekroczyły w ubiegłym roku 800 mln zł, podczas gdy Alcatela - 300 mln. Obie firmy dostarczają urządzenia m.in. dla TP SA, Orange, Ery i Netii.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: gazeta.pl