DAJ CYNK

Chcą zakazu dla Huawei. Nie będzie chińskiego sprzętu w sieciach 5G

Mieszko Zagańczyk

Prawo, finanse, statystyki

Obecność sprzętu Huawei w sieciach mobilnych 5G wciąż wywołuje obawy europejskich państw. Do zakazu stosowania komponentów chińskiej firmy dołączy Portugalia.

Temat zagrożeń, jakie ma powodować wykorzystanie komponentów Huawei w sieciach komórkowych, w ostatnim czasie nieco przycichł, a firma nieustannie prowadzi działania wizerunkowe, które mają podkreślać jej czyste intencje. Teraz jednak sprawa ożyła na nowo w Portugalii.

Jak donosi Reuters, portugalska rada ds. cyberbezpieczeństwa CSSC wydała rezolucję, której skutkiem może być formalny zakaz używania przez operatorów telekomunikacyjnych chińskiego sprzętu w sieciach 5G, choć także 4G, na których bazuje standard piątej generacji.

CSSC jest organem doradczym premiera. Rada wydała rezolucję w odpowiedzi na starania chińskiego giganta technologicznego o wejście na rynek 5G w Portugalii i przedłużenie istniejących kontraktów. 

Choć zakaz dla Huawei jeszcze nie zapadł, portugalski rząd ma odpowiednią podstawę prawną. Przyjęta w tym kraju ustawa pozwala na wykluczenie lub nałożenie ograniczeń na sprzęt i usługi określonych firm telekomunikacyjnych. Ustala też warunki i terminy, w których operatorzy muszą się do tego dostosować.

Najwięksi operatorzy w Portugalii, Altice, NOS i Vodafone już oświadczyli, że nie będą używać sprzętu Huawei w sieciach rdzeniowych 5G, odnosząc się do obaw, że chińskie zaangażowanie w infrastrukturę krytyczną może zagrozić bezpieczeństwu. 

Możliwy zakaz dla Huawei obejmuje sieci 5G, ale w Portugalii, podobnie jak w Polsce nowy standard w dużym stopniu bazuje na technologii i sprzęcie 4G. Ban objąłby więc również starszy standard.

Choć CSSC nie wskazuje konkretnej firmy, którą należy objąć zakazem, to zarazem definiuje ją w znajomy sposób. Chodzi o dostawców z „główną siedzibą w kraju, w którym rząd sprawuje kontrolę, ingeruje lub stosuje naciski na działalność w krajach trzecich”. Taki zarzut od początku formułowany jest wobec Huaweia

Rada wskazała również na zagrożenia dla bezpieczeństwa w sytuacji, gdy kraj, w którym ma siedzibę dostawca, nie ma umów dotyczących ochrony danych, bezpieczeństwa cybernetycznego oraz ochrony własności intelektualnej z Portugalią lub Unią Europejską, lub gdy nie jest członkiem UE, NATO ani OECD.

CSSC ostrzega przed wysokim ryzykiem dla bezpieczeństwa ze strony takich dostawców, a swoją opinię opiera na nieujawnionym raporcie, w którym oceniono bezpieczeństwo urządzeń w publicznych sieciach łączności wykorzystujących technologię 5G. 

Zobacz: 5G w Polsce. Aukcja coraz bliżej, ale prawo w lesie
Zobacz: Operatorzy kłamali o prędkościach 5G, zapłacą milionowe kary

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: Reuters