DAJ CYNK

Dzisiaj wchodzi w życie rozporządzenie Komisji Europejskiej w sprawie blokowania geograficznego

Marian Szutiak

Prawo, finanse, statystyki

Rozporządzenie numer 2018/302, które wchodzi w życie 3 grudnia bieżącego roku, ma na celu zapewnienie konsumentom i przedsiębiorcom większych możliwości na wewnętrznym rynku Unii Europejskiej. W szczególności ma ono posłużyć do wyeliminowania sytuacji, w których konsumenci nie mogą kupić towarów i usług od przedsiębiorców handlowych w innym państwie członkowskim. Komisja Europejska rozesłała oświadczenie w tej sprawie, które publikujemy poniżej.

3 grudnia 2018 roku wchodzi w życie nowe rozporządzenie zaproponowane przez Komisję Europejską w maju 2016 roku w celu zakończenia praktyki nieuzasadnionego blokowania geograficznego w Internecie. Europejczycy nie będą już mieli problemów ze stronami internetowymi, które blokują im dostęp lub przekierowują ich na inne strony tylko dlatego, że dany klient lub jego karta kredytowa pochodzą z innego kraju. Niezależnie od tego, w jakim miejscu w Unii się znajdują, będą mogli uzyskać dostęp do towarów i usług w Internecie.

Przy tej okazji wiceprzewodniczący do spraw jednolitego rynku cyfrowego Andrus Ansip, komisarz ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP Elżbieta Bieńkowska, komisarz ds. sprawiedliwości, konsumentów i równouprawnienia płci Věra Jourová oraz komisarz do spraw gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego Marija Gabriel powiedzieli: 

- W 2015 r. 63 proc. stron internetowych nie pozwalało na zakupy klientom z innych krajów UE. W rezultacie niemal dwie trzecie konsumentów, którzy chcieli robić zakupy w Internecie za granicą, nie mogły tego zrobić. Ta praktyka skończy się 3 grudnia. Chcemy Europy bez barier, co oznacza również usunięcie barier dla zakupów przez Internet.

Zakończenie nieuzasadnionego blokowania geograficznego jest kolejną ważną inicjatywą obok zniesienia opłat roamingowych, wprowadzenia nowych przepisów dotyczących ochrony danych i zapewnienia możliwości podróżowania z własnymi treściami online, która sprawi, że jednolity rynek cyfrowy stanie się rzeczywistością dla wszystkich, co przyniesie konkretne korzyści obywatelom i przedsiębiorstwom.

Nowe przepisy zapewnią konsumentom szerszy wybór produktów po konkurencyjnych cenach, a co za tym idzie – lepsze oferty. Skorzystają na tym także przedsiębiorstwa – ich baza klientów rozszerzy się poza granice kraju, a koszty transakcji i koszty administracyjne spadną. Wspomniane rozporządzenie jest również częścią szerzej zakrojonych działań UE mających na celu pobudzenie handlu elektronicznego na jednolitym rynku, co obejmuje środki mające na celu lepszą ochronę konsumentów w internecie, zapewnienie przystępnych cenowo transgranicznych usług doręczania paczek, a także uproszczenie przepisów dotyczących VAT w celu ułatwienia zakupu i sprzedaży towarów w Internecie.  

Wzywamy teraz wszystkie państwa członkowskie do zapewnienia skutecznego wdrożenia tych przepisów oraz do tego, by zrobiły wszystko, co w ich mocy, by wymogi rozporządzenia były skutecznie egzekwowane już od pierwszego dnia jego obowiązywania. Apelujemy również o porozumienie w sprawie zharmonizowanych przepisów dotyczących sprzedaży towarów i usług cyfrowych oraz zakupów przez internet. Wszystkie te elementy mają kluczowe znaczenie dla stworzenia dobrze funkcjonującego i konkurencyjnego jednolitego rynku cyfrowego.

Co dalej?

Państwa członkowskie są odpowiedzialne za egzekwowanie przepisów rozporządzenia i muszą stworzyć niezbędne struktury, aby zapewnić sprawne rozpoczęcie jego stosowania. W szczególności państwa członkowskie muszą wyznaczyć organy, którym powierzą jego egzekwowanie i organy, które będą udzielać konsumentom praktycznej pomocy. Ponadto państwa członkowskie muszą ustanowić skuteczne, proporcjonalne i odstraszające środki, które będą stosowane w przypadku naruszenia przepisów rozporządzenia. Do marca 2020 r. Komisja przeprowadzi pierwszy przegląd rozporządzenia w sprawie blokowania geograficznego. Ocena obejmie ewentualne rozszerzenie zasady niedyskryminacji w zakresie dostępu do towarów i usług na usługi nieaudiowizualne świadczone drogą elektroniczną, których głównym elementem są treści chronione prawem autorskim, takie jak e-booki, muzyka, gry i oprogramowanie. Komisja sprawdzi również dokładnie, czy w innych sektorach, takich jak usługi transportowe i audiowizualne, nie trzeba znieść wszelkich innych nieuzasadnionych ograniczeń ze względu na przynależność państwową oraz miejsce zamieszkania lub siedziby.

Zobacz: Branża cyfrowa z państw regionu Trójmorza nie akceptuje ACTA2 i apeluje do rządów o zablokowanie nad unijną reformą praw autorskich
Zobacz: Europosłowie przyjęli pakiet telekomunikacyjny ograniczający ceny połączeń w UE i wspomagający 5G

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Komisja Europejska