DAJ CYNK

Epokowa zmiana w reklamie w sieci. Nowe prawo od 1 stycznia 2025 r.

Bartłomiej Krysztofik

Prawo, finanse, statystyki

Nowe prawo znosi zakaz reklamy lekarzy

Lekarze będą mogli reklamować swoje usługi w Internecie. Nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2025 roku. Czy czeka nas fala reklam o lekarzach w okolicy?

Jak informuje portal prawo.pl, na mocy nowych przepisów Kodeksu Etyki Lekarskiej, od 1 stycznia 2025 roku lekarze uzyskają prawo do informowania o swojej działalności, co obejmuje reklamę w social mediach oraz inne formy promowania w Internecie. Czy należy obawiać się zalania reklamami o lekarzach w Twojej okolicy? Możliwe, że tak, jednak nowy kodeks nakłada na reklamy lekarzy pewne ograniczenia.

Granice w reklamowaniu praktyki lekarskiej

Lekarze będą mogli się reklamować tylko zgodnie z zasadami etyki - m.in. zabronione będzie reklamowanie konkretnych środków medycznych. Jednakże, jak zauważają prawnicy, nowe przepisy kodeksu mogą powodować spory dotyczące tego, co może lub powinien reklamować lekarz. Prawnicy już rozpoczęli spory na temat co lekarze będą mogli reklamować, a czego nie.

Portal prawo.pl poprosił o głos w tej sprawie dr. h. n. prawn. Radosława Tymińskiego, który na pytanie o granice reklamy stosowanej przez lekarzy, odpowiedział:

Lekarz nie może deprecjonować innych lekarzy, chwaląc siebie, mówić, że jest jedyny, najlepszy. Trzeba jednak powiedzieć, że granice będą wyznaczane w zależności od danego przypadku. Samorząd lekarski może pewne formy informowania uznać za niedopuszczalne. Informacja, którą kierujemy do wiadomości publicznej, może mieć różne cele. Edukacja zdrowotna prowadzona w mediach społecznościowych jest też formą docierania do klientów i pacjentów.

Nowy kodeks a AI w pracy lekarza

Nowe przepisy nie ograniczają się kwestii stosowania reklamy przez lekarzy. Zmiany w kodeksie pozwolą lekarzom korzystać w pracy z algorytmów sztucznej inteligencji pod warunkiem, że pacjent zostanie poinformowany i wyrazi zgodę na użycie AI, a lekarz wykorzystuje tylko certyfikowane oprogramowanie i ostateczną decyzję co do diagnozy i terapii leczenia podejmie samodzielnie. Więcej szczegółów oraz opinie prawników na ten temat znajdziesz w artykule na prawo.pl.

Zobacz: Pomysłowo wykorzystała Thermomix. Polacy dostali głupawki
Zobacz: Reklamy w Windowsie. Zaraz pojawią się też u Ciebie

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock | Thanadon88

Źródło tekstu: prawo.pl | oprac. wł.