DAJ CYNK

Można zdjąć foliową czapeczkę. PEM jest w normie

Mieszko Zagańczyk

Prawo, finanse, statystyki

Wyniki monitoringu przeprowadzonego przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska Państwowego potwierdzają, że pole elektromagnetyczne (PEM) emitowane przez stacje bazowe telefonii komórkowej jest zdecydowanie poniżej normy prawnej.

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska podzielił się najnowszymi wynikami monitoringu pól elektromagnetycznych. Pomiary te prowadzone były w 2022 r. podczas Państwowego Monitoringu Środowiska.

Pomiary PEM prowadzone są ustawicznie na terenie całej Polski. Dotyczą one poziomów natężenia pola elektromagnetycznego pochodzącego zarówno z instalacji radiowych, jak i sieci elektroenergetycznych.

Dopuszczalne poziomy pola elektromagnetycznego dla częstotliwości radiowych wynoszą od 28 V/m do 61 V/m. Zostały one określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 17 grudnia 2019 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku (Dz.U. 2019 poz. 2448).

Podczas przeprowadzonych pomiarów instalacji telefonii komórkowej nie odnotowano żadnych naruszeń dopuszczalnych poziomów pola elektromagnetycznego. Uzyskane wyniki pokazują, że odnotowane wartości natężenia pola elektromagnetycznego nie tylko mieszczą się w normach, ale ich wartości są na niskich poziomach.

Wyniki monitoringu za 2022 r. w formie tabel dostępne są na stronie: https://www.gov.pl/web/gios/monitoring-pol-elektromagnetycznych2

Można stamtąd również pobrać rejestr zawierający informację o terenach, na których w minionych latach stwierdzono przekroczenie dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych. Są to w większości punkty, na których PEM przekraczał normę przed wprowadzeniem nowych poziomów.

Zajrzyj do SI2PEM

Wyniki pomiarów można też w bardziej przystępnej formie przeanalizować w Systemie Informacyjnym o Instalacjach Wytwarzających Promieniowanie Elektromagnetyczne (SI2PEM), który dostępny pod adresem https://si2pem.gov.pl

System ten pozwala na sprawdzenie aktualnych informacji o poziomach natężenia pola elektromagnetycznego w dowolnym miejscu w Polsce, w tym także pochodzących Państwowego Monitoringu Środowiska oraz z kontroli odpowiednich organów. Pomiary, których wyniki są zgromadzone w SI2PEM i dotyczą łącznie prawie 800 tysięcy punktów pomiarowych w Polsce, zostały przeprowadzone przez akredytowane laboratoria.

Zobacz: Oto 15 modeli smartfonów o najsilniejszym promieniowaniu
Zobacz: PEM już nie szkodzi środowisku. Nowe rozporządzenie wchodzi w życie

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: Ministerstwo Cyfryzacji