DAJ CYNK

Nie czekać na aukcję, dać 5G samorządom. Cyfrowa Polska pisze do UKE

Mieszko Zagańczyk

Prawo, finanse, statystyki

Sieci prywatne 5G są szansą na wyeliminowanie białych plam

Sieci prywatne 5G są szansą na wyeliminowanie białych plam – ocenia Związek Cyfrowa Polska w stanowisku skierowanym do UKE. Organizacja apeluje o jak najszybsze udostępnienie pasma 5G w „bloku 0” niezależnie od aukcji operatorów. 

Pod koniec marca zakończyły się konsultacje społeczne dotyczące tak zwanego „bloku 0”, czyli pasma 5G o szerokości 70 MHz z zakresu 3410-3480 MHz. Urząd Komunikacji Elektronicznej planuje wydzielić je na potrzeby sieci lokalnych i prywatnych, w tym dla samorządów i przedsiębiorców.

Swoją opinię na temat sieci prywatnych 5G przedstawił również Związek Cyfrowa Polska, reprezentujący polską branżę cyfrową i nowych technologii. 
Organizacja w swojej opinii zwraca się do prezesa UKE o jak najszybsze zainicjowanie możliwości korzystania z lokalnego pasma, niezależnie od trwających prac nad aukcją na bloki przeznaczone dla operatorów ogólnokrajowych. 

Samą ideę oceniamy bardzo pozytywnie, tym bardziej że rozwiązania tego typu są już w wykorzystywane innych państwach, takich jak Niemcy, Wielka Brytania, USA czy Japonia. Wszystkie te kraje są bardziej zaawansowane w budowie sieci 5G, więc powinniśmy korzystać z ich doświadczeń i wdrażać dobre wzorce

 – mówi Michał Kanownik, prezes Cyfrowej Polski.

Prywatne sieci 5G wyeliminują białe plamy

Cyfrowa Polska proponuje, aby wyłączność lub przynajmniej pierwszeństwo w rezerwacji 5G w bloku 0 miały podmioty lokalne i regionalne. Chodzi tu przede wszystkim o jednostki samorządu terytorialnego czy zakłady przemysłowe oraz lokalnych inwestorów. 

Zdaniem autorów opinii takie podejście do tworzenia sieci telekomunikacyjnych umożliwi pokrycie siecią 5G każdego zakątka kraju i wyeliminuje problem tzw. „białych plam”, czyli miejsc, gdzie teraz łączność nie dociera. 

Cyfrowa Polska przekonuje, że z dotychczasowych doświadczeń, zarówno w zakresie sieci przewodowych, jak i LTE, wynika, że budowa sieci wyłącznie przez czterech ogólnopolskich operatorów będzie niezwykle trudna i długotrwała. W takim wariancie w pierwszej kolejności pokryte zostaną największe miasta i szlaki komunikacyjne, które operatorzy wybiorą jako najkorzystniejsze ekonomicznie. 

Spowoduje to, że obszary będące dziś białymi plamami w dostępie szerokopasmowym i pozbawione nawet pokrycia LTE, nie będą również beneficjentami 5G przez długie lata

– przestrzega w swojej opinii Cyfrowa Polska.

Zdaniem Związku, jeśli na danym obszarze nie będzie zainteresowanych pasmem, jego przydzielenie ogólnopolskim sieciom operatorskim powinno mieć charakter warunkowy i czasowy – dopóki nie pojawi się lokalny interesariusz.

Cyfrowa Polska uważa również, że rezerwacje częstotliwości dla sieci prywatnych powinny być przyznawane na zasadach współużytkowania, by więcej niż jeden przedsiębiorcza mógł korzystać z pasma. Dzięki temu możliwe będzie optymalizowanie kosztów budowy sieci lokalnych. Zdaniem Związku powinna być dozwolona poddzierżawa częstotliwości z posiadanej rezerwacji.

Zobacz: Białe plamy na mapie zasięgu? Pomogą w tym sieci prywatne 5G w 3,4 GHz
Zobacz: UKE zarezerwuje osobny blok 5G w paśmie 3,4 GHz. Ruszyły konsultacje

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: Związek Cyfrowa Polska