DAJ CYNK

Orange w 2020 roku: rekordowe transfery danych

Mieszko Zagańczyk

Prawo, finanse, statystyki

Orange w 2020 roku: rekordowe transfery danych

Orange Polska podsumował dwa tygodnie temu swoje wyniki finansowe za 2020 rok, teraz operator przytoczył kilka ciekawych statystyk dotyczących wykorzystania swojej sieci. Jej użytkownicy wysłali w 2020 r. o połowę więcej danych niż przed rokiem – ponad 5 mld gigabajtów.

Zobacz: Wyniki Orange Polska po 2020 roku: zrealizowane zapowiedzi, rekordowy światłowód 

Ubiegły rok minął pod znakiem ogromnego zapotrzebowania na usługi telekomunikacyjne, spowodowanego pandemią i wynikającymi z niej zmianami m.in. upowszechnieniem się zdalnej nauki i pracy. Przesył danych w sieci Orange Polska zwiększył się rok do roku aż o połowę, dochodząc w 2020 r. do 5 mld gigabajtów. Nigdy wcześniej nie mieliśmy takiego ruchu

 – powiedział Piotr Jaworski, członek zarządu Orange Polska odpowiedzialny za sieć i technologie.

Skokowy wzrost nastąpił w marcu, wraz z początkiem obostrzeń związanych z pandemią. W miesiącach wakacyjnych statystyki te nieco się obniżyły, a kolejny wzrost był widoczny od września, ze skokiem po ogłoszeniu zdalnej edukacji. Łącznie, klienci przesłali w 2020 r. o połowę więcej, a użytkownicy światłowodu dwukrotnie więcej danych niż w 2019 r.

Orange w 2020 roku: rekordowe transfery danych

W sieci mobilnej po skoku w marcu ruch ustabilizował się na poziomie ok. 15% wyższym, niż przed pandemią. Następnie, podobnie jak w przypadku sieci stacjonarnej, obserwowalny był kolejny wzrost od rozpoczęcia roku szkolnego aż do końca roku kalendarzowego. Wciąż dominacje sieci LTE – za jej pomocą przesłano ponad 94% wszystkich danych, jakie przepłynęły przez sieć mobilną Orange.

Zobacz: Netia: dziesięciokrotny wzrost transferu danych w dekadę. Nawet 500 GB na łącze

W porównaniu z grudniem 2019 roku, w grudniu 2020 użytkownik internetu światłowodowego przesłał średnio aż o 52% więcej danych, a użytkownik korzystający z LTE aż o 60% więcej. Rok do roku ruch w sieci mobilnej w całym 2020 był większy o ok. 46% niż w całym 2019.

Orange w 2020 roku: rekordowe transfery danych

Z kolei ruch głosowy w sieci mobilnej był w 2020 r. wyższy o ponad 14% niż w poprzednim roku. Zwiększyło się też wykorzystanie sieci LTE do rozmów – niemal co trzecia minuta rozmów była realizowana za pomocą VoLTE.

Zobacz: Orange podsumowuje rozbudowę sieci w 2019 roku. Refarming, więcej LTE, testy 5G

Reafarming i 5G

W zasięgu LTE Orange Polska znajduje się dziś 99,88% ludności kraju. Blisko 10 tys. stacji z agregacją zapewnia dostęp do jeszcze szybszego internetu w komórkach 85% populacji Polski. Niemal połowa, bo ponad 4 tys. obiektów, obsługuje wszystkie 4 częstotliwości LTE, dając największe możliwości.

W czerwcu 2020 operator zakończył po trzech latach projekt refarmingu w pasmach 2100 oraz 1800 MHz. W rezultacie LTE w paśmie 2100 MHz zostało uruchomione na 9 256 stacjach, a pojemność tej sieci wzrosła nawet o 50%. Inwestycje umożliwiły również 5G w paśmie 2100 MHz, które dziś dostarcza ponad 1600 stacji. Zapewnia to zasięg dla przeszło 6 mln Polaków. 

Ostatnie lata w sieci stacjonarnej upłynęły pod znakiem światłowodu. Orange systematycznie poszerzał zasięg swoich usług superszybkiego internetu, obejmując nim ok. 800 tys. nowych gospodarstw domowych rocznie. Łącznie, dostęp do Orange Światłowodu ma ponad 5 mln domów, mieszkań i biur, w 154 miastach. To oznacza, że w zasięgu tej usługi jest już 35% wszystkich polskich gospodarstw domowych.

Zobacz: Ponad 1,5 mld gigabajtów danych – tyle przesłali klienci Plusa i Cyfrowego Polsatu w 2020 roku
Zobacz: RFBenchmark: w 2020 roku najszybsze LTE miał Orange, a 3G T-Mobile

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Orange

Źródło tekstu: Orange