DAJ CYNK

Raport PIIT: PEM to dla Polaków „czarna magia”

Marian Szutiak

Prawo, finanse, statystyki

PIIT raport PEM Polacy czarna magia

Większość Polaków nie akceptuje PEM, ponieważ tak naprawdę nie wie, co to jest – wynika z raportu Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji (PIIT).

Z badań przeprowadzony przez Kantar Polska i Katolicki Uniwersystet Lubelski na zlecenie PIIT wynika, że prawie połowa Polaków nie wie czym jest pole elektromagnetyczne . Problem stanowi dla nas również wskazanie, co może być źródłem PEM. Mniej niż połowa badanych co prawda wskazała, że emitują je na przykład linie elektroenergetyczne, telefonia komórkowa czy urządzenia elektryczne, ale tylko 12% badanych wskazało, że źródłem promieniowania elektromagnetycznego jest Słońce. Niewielki odsetek wskazał jednocześnie, że źródłem PEM jest wirus SARS-COV2 (5 proc.) oraz drzewa (4 proc.).

Jak pokazują wyniki raportu „Nastawienie Polaków do pola elektromagnetycznego oraz nowych technologii”, 60% naszych rodaków jest zdania, że nauka i technologia stwarzają więcej możliwości rozwoju społeczeństwa. Jednocześnie część ankietowanych ma poważne obawy dotyczące wpływu nowych technologii na życie i zdrowie człowieka. Tego typu poglądy nie są niczym nowym. Pole elektromagnetyczne powoduje obawy społeczne już od przełomu XIX i XX wieku. Początkowo oznaczało to brak akceptacji dla „domowego” zastosowania elektryczności, a w późniejszych latach niemal całą uwagę skupiono na użytkowaniu technologii elektroenergetycznych w zakresie częstotliwości przemysłowej (50 Hz lub 60 Hz).

Ten paradoks pokazuje istnienie poważnej luki w społecznej wiedzy nt. pola elektromagnetycznego. Luka ta, bez opartych na wiedzy naukowej i zakrojonych na szeroką skalę działań edukacyjnych, będzie się powiększać, tworząc przestrzeń do działania dla różnych środowisk negatywnie nastawionych do rozwoju nowych technologii w Polsce.

– powiedział prof. dr hab. inż. Andrzej Krawczyk, prezes Polskiego Towarzystwa Zastosowań Elektromagnetyzmu

Polacy korzystają z tego, co znają

Niecałe 40% pytanych odpowiedziało, że zamierza w przyszłości korzystać z technologii 5G. Jednocześnie ponad połowa respondentów nie potrafiła powiedzieć, czy będzie korzystać z sieci piątej generacji. Polacy nie są również skłonni zachęcać innych do korzystania z 5G. Tego typu odpowiedzi pokazują, ze Polacy mają obawy przed tym, czego nie znają. A ponieważ wiedza na temat pola elektromagnetycznego jest niska, niska jest też wiedza na temat sieci komórkowych, w szczególności 5G. Wokół tej technologii narosło wiele mitów i fałszywych wiadomości, stąd wiele osób ma problem z rozpoznaniem faktów.

 

Jak pokazują wyniki badania, obecne podejście do edukacji społecznej w zakresie PEM jest niewystarczające. Działania edukacyjne mają charakter jednorazowych akcji, prowadzone są przez różne podmioty w sposób nieskoordynowany i nie obejmują wszystkich grup społecznych. Nie powinno więc nikogo dziwić, że ponad 60% Polaków w wieku 15 lat i więcej można określić jako osoby nieakceptujące PEM, w oparciu o stereotypowe sądy lub rzeczywistą znajomość tego obszaru tematycznego. Postawę akceptującą PEM przejawia tylko 39%, w dużej części jednak z pewnymi ograniczeniami.

Z badań wynika, że osoby wykazujące postawę nieakceptującą PEM charakteryzują się brakiem wiedzy o PEM, brakiem akceptacji infrastruktury emitującej PEM, orientacją antytechnologiczną, orientacją anty 5G i niechęcią do użytkowania rozwiązań opartych na nowoczesnych technologiach. Osoby wykazujące postawę akceptującą PEM z ograniczeniami charakteryzują się wiedzą o PEM na raczej niskim poziomie, akceptacją infrastruktury emitującej PEM z ograniczeniami, orientacją protechnologiczną z ograniczeniami, orientacją pro 5G z ograniczeniami i umiarkowanym użytkowaniem rozwiązań opartych na nowoczesnych technologiach. Z kolei osoby wykazujące postawę w pełni akceptującą PEM charakteryzują się wiedzą o PEM na raczej wysokim poziomie, pełną akceptacją infrastruktury emitującej PEM lub z ograniczeniami, orientacją protechnologiczną pełną lub z ograniczeniami, orientacją pro 5G z ograniczeniami i intensywnym lub umiarkowanym użytkowaniem rozwiązań opartych na nowoczesnych technologiach.

Więcej informacji można znaleźć w raporcie PIIT (PDF).

Zobacz: Raport Ericsson: abonentów 5G przybywa szybciej niż 4G
Zobacz: T-Mobile nie zwalnia z 5G, ma ponad 2600 stacji. Na zachodzie wciąż słabo...

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: byrev / Pixabay

Źródło tekstu: PIIT