DAJ CYNK

Play: na 5G jeszcze poczekamy, ale wizja jest ciekawa. A już dziś kolejne wyłączenia roamingu

Mieszko Zagańczyk

Prawo, finanse, statystyki

Wczoraj Play ogłosił swoje wyniki finansowe za drugi kwartał. Dziś na konferencji prasowej prezes spółki P4 podał kilka nowych informacji, które uzupełniły suche zestawienie cyfr z oficjalnego komunikatu.

Jean-Marc Harion rozpoczął konferencję, przypominając najważniejsze dane opublikowane w raporcie za drugi kwartał 2019 roku. Operator może pochwalić się sukcesami - przychodami 1,759 mld (wzrost o 4% w porównaniu do poprzedniego roku), 644 mln zł zysku EBITDA (wzrost o 17 proc.), czy też liczbą klientów, która wynosi obecnie 15 mln, z czego jednak aktywnych jest 12,7 mln.

Zobacz: Wyniki Play za 2Q2019 - rekordowa EBITDA
Zobacz: Play chwali się rozbudową zasięgu własnej sieci LTE o kolejne miejscowości

Prezes P4 odnotował też mniejsze sukcesy, które jednak też składają się na wizerunek marki i zjednują klientów. Strzałem w dziesiątkę okazała się nowa wersja aplikacji PLAY24, wydana w kwietniu, która integruje płatności BLIK, Apple Pay i Google Pay i ma już 4,2 mln aktywnych użytkowników. Play także pod innymi względami stawia na cyfrową obsługę klienta - dzięki wprowadzeniu elektronicznego podpisu w salonach sprzedaży Play już 40% formalności dopełnianych jest w pełni cyfrowo

Duży udział w rosnących wynikach Playa mają nowe oferty Play: przede wszystkim Play Now TV, usługa uruchomiona w kwietniu, która zdobyła już prawie 18 tysięcy subskrybentów. Jean-Marc Harion zwrócił też uwagę, że telewizyjna oferta Play odzwierciedla sposób, w jaki klienci coraz częściej chcą korzystać z telewizji - już nie oglądają biernie tego, co jest emitowane przez tradycyjnych nadawców, lecz aktywnie przełączają się między usługami różnego typu - między transmisją meczu w TV, nowym serialem w Netfliksie, YouTube’em czy filmami pobieranymi w usłudze VoD. To też wskazuje na to, w jakim kierunku operator chce dalej rozwijać swoją ofertę i jaką widzi przyszłość Play Now TV.

Zobacz: Play obniża ceny pakietu kanałów HBO z HBO GO
Zobacz: Play podsumowuje testy Play Now TV i prezentuje nowe rozwiązania

Prezes P4 pochwalił się także sukcesem kontrowersyjnej oferty 5G Ready, która objęła zasięgiem już 23% przekaźników P4, co daje pokrycie 13,4% populacji. Według operatora jego 5G Ready zapewnia teoretyczną prędkość do 900 Mbps (sic!). Być może to właśnie dzięki tej ofercie i tym deklarowanym prędkościom Play otrzymał nagrodę za najszybszy internet mobilny, przyznaną przez firmę Ookla, czyli speedtest.pl. Na wdrożenie pełnego 5G w Play na tym etapie nie ma jednak co liczyć - na razie operator może się tylko pochwalić swoimi testami 5G w Toruniu, a także wdrożeniem sieci 5G na stadionie Legii wspólnie z Ericssonem. Dalszy rozwój 5G w Play zależny jest od wielu czynników, przede wszystkim od wyników aukcji na częstotliwości niezbędne dla uruchomienia sieci. Operator jest przede wszystkim zainteresowany pasmem C (3 GHz). 

Zobacz: Będzie aukcja częstotliwości 5G w Polsce

Jean-Marc Harion podzielił się także własną wizją wykorzystania sieci 5G - mają one pełnić funkcję określoną w przenośni jako „bezprzewodowy światłowód”. Obecnie model korzystania z internetu zakłada w najlepszym wypadku łącze światłowodowe, z którego sygnał jest później przekazywany przez router Wi-Fi. To ma swoje oczywiste ograniczenia, bo zalety światłowodu ograniczane są przez możliwości i zasięg routera. Dzięki 5G ma się to zmienić - użytkownicy będą mieli bardzo szybki internet o prędkości rzędu 1 Gb wszędzie, nie tylko w zasięgu domowej sieci. Dopiero 5G w pełni urzeczywistni ideę mobilnego internetu, który zapewni tak samo wielki komfort korzystania z zasobów sieci (gaming, filmy 4K itd.), jak w najszybszej sieci światłowodowej. Prezes P4 stwierdził też, że Polska ze względu na swoją strukturę zamieszkania i gęstość zaludniania jest idealnym krajem do wdrożenia 5G. 

Zobacz: Speedtest pokazuje szybkość sieci 5G. Nawet 2 Gb/s
Zobacz: Jakie promieniowanie generuje sieć 5G?

Zanim jednak Play zacznie wdrażać 5G, musi zadbać o kondycję obecnej sieci 4G. Operator podaje, że zasięgiem LTE obejmuje już 98% populacji Polski. Z rozbudową sieci wiążą się też dalsze wyłączenia roamingu krajowego. Po Poznaniu oraz Trójmieście kolejnymi obszarami, w którym Play przełączy się całkiem na swoją infrastrukturę, jest Śląsk, a także Wrocław, Kraków i Łódź.

Zobacz: Play: roaming krajowy co majmniej do 2021 roku
Zobacz: Play podsumowuje rozbudowę swojej sieci i przedstawia plany na przyszłość

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Tagi: play