DAJ CYNK

Polsat z zarzutami, chodzi o SMS-y

Marian Szutiak

Prawo, finanse, statystyki

Polsat z zarzutami UOKiK. Chodzi o SMS-y

Prezes UOKiK stawia zarzuty Telewizji Polsat i spółce Teleaudio Dwa dotyczące SMS-owego konkursu sylwestrowego. Konkurs ów okazał się mieć nieco inne zasady, niż to wynikało z przekazów.

Telewizja Polsat i  spółka Teleaudio Dwa mogły wprowadzić konsumentów w błąd co do zasad, kosztów uczestnictwa w sylwestrowym konkursie SMS-owym, jego przebiegu oraz możliwych do zdobycia nagród – wynika z ustaleń Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zarzuty Prezesa UOKiK odnoszą się do treści komunikatów słownych i graficznych, przekazywanych podczas audycji z sylwestrowego koncertu przebojów, a także treści wiadomości SMS, które dotyczyły przebiegu konkursu i były rozsyłane do uczestników w trakcie jego trwania.

Podczas oglądania transmitowanego na żywo 31 grudnia 2021 roku sylwestrowego koncertu Telewizji Polsat można było wziąć udział w SMS-owym konkursie, w którym – według informacji podawanych na ekranie – do wygrania było 100 tysięcy złotych lub auto oraz dodatkowe nagrody. Prowadzący program zapewniali, że wystarczy wysłać wiadomość SMS o treści SYLWESTER pod numer 7370. Padały też teksty w rodzaju: dzisiaj gracie o jeden z tych czterech eleganckich samochodów czy dzisiaj wieczorem dzwonimy wyłącznie do zwycięzców. Zachęta do wysyłania SMS-ów pojawiała się także na dole ekranu, wraz z dopiskiem Reg.txt.str.463.

Zobacz: Polsat Box Go zapowiada nowy serial na podstawie powieści Mroza
Zobacz: Play, Cyfrowy Polsat i Plus zapłaciły największy CIT za 2021 rok

Jak się jednak okazało, wysłanie pojedynczej wiadomości SMS za 3,69 zł nie umożliwiało udziału w grze o przewidziane nagrody, lecz miało jedynie charakter zgłoszeniowy. Dopiero odesłanie płatnych SMS-ów z odpowiedziami na dodatkowe pytania (o wybór nagrody głównej oraz o kod pocztowy) pozwalało na udział w kolejnym etapie konkursu.

Co więcej, zdobycie obiecanych nagród w noc sylwestrową nie było możliwe. Wiadomość z zadaniem finałowym uczestnicy konkursu otrzymywali dopiero 5 stycznia 2022 roku i wtedy musieli wysłać kolejną, czwartą już płatną wiadomość SMS. Łącznie trzeba więc było wydać 14,76 zł. Odpowiedzi na otrzymywane 31 grudnia i 1 stycznia SMS-y umożliwiały udział w grze o nagrody sylwestrowe i niespodzianki, czego nie sposób było wywnioskować z przekazu audycji. Wskazana natomiast w komunikacji podczas programu strona 463 Telegazety odsyłała do całego spisu regulaminów i trzeba było wykonać kolejne działania żeby znaleźć odpowiednie zapisy.

Konsumenci mają prawo wymagać, aby kluczowe informacje dotyczące zasad konkursu, możliwych do zdobycia na poszczególnych etapach nagród i kosztów związanych z uczestnictwem były jednoznaczne i nie wprowadzały w błąd. Muszą mieć pewność, że mogą polegać na tym, co prowadzący przekazują im w trakcie programu na żywo – na tej podstawie podejmują decyzję dotyczącą swojego udziału w konkursie i wydatkowania pieniędzy na ten cel. Podobnie jest z konkursowymi wiadomościami SMS - ich treść powinna być jasna i zrozumiała dla konsumentów. Gdyby od razu wiedzieli, że gra wymaga od nich podjęcia dodatkowych czynności i wydania większych środków, mogliby nie zdecydować się na uczestnictwo.

– powiedział Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK

Jeśli zarzuty UOKiK się potwierdzą, Telewizji Polsat i Teleaudio Dwa grozi kara w wysokości do 10% rocznych obrotów tych spółek.

Zobacz: UPC Polska odda klientom pieniądze. Zapłaci też karę
Zobacz: Santander Bank Polska z zarzutami UOKiK. Wyjaśniamy, o co chodzi

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: UOKiK