DAJ CYNK

Rząd będzie chronić Polaków. Ustawa coraz bliżej

Marian Szutiak

Prawo, finanse, statystyki

Nowa ustawa o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa coraz bliżej

Rząd przyjął projekt ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwie. Nowelizacja ma odpowiedzieć na rosnące zagrożenia cyfrowe wobec infrastruktury krytycznej firm i obywateli. Zdaniem Związku Cyfrowa Polska, regulacje w tym zakresie pozwolą uwolnić potencjał 5G, czyli technologii, która napędzi cyfrowy biznes i przyniesie Polakom nowe możliwości

Ministerstwo Cyfryzacji podaje, że dotychczas brakowało sektorowych zespołów, które wspierałyby operatorów usług kluczowych, takich na przykład, jak porty, najważniejsze elektrownie czy przedsiębiorstwa kolejowe. Projekt nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa (KSC) zakłada powołanie operatora strategicznej sieci bezpieczeństwa (OSSB), który będzie wyznaczany przez premiera i będzie między innymi świadczył usługi telekomunikacyjne dla wskazanych w ustawie podmiotów.

Nowe regulacje przewidują zmianę modelu współpracy w ramach KSC pomiędzy Zespołami Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego (CSIRT) a operacyjnymi centrami bezpieczeństwa (SOC). Obecnie przedsiębiorcy komunikacji elektronicznej nie są częścią KSC, co utrudnia analizę zagrożeń cyberbezpieczeństwa na poziomie krajowym. Istotną kwestią jest także zapewnienie bezpieczeństwa łańcuchów dostaw sprzętu lub oprogramowania dla podmiotów wyszczególnionych w ustawie.

Do krajowego systemu cyberbezpieczeństwa zostaną włączone centra wymiany informacji i analiz. Takie rozwiązanie powinno ułatwić dostęp do eksperckiej wiedzy i wymianę informacji o stosowanych rozwiązaniach i dobrych praktykach. Na mocy ustawy powstanie także Krajowy System Certyfikacji Cyberbezpieczeństwa, w ramach którego wydawane będą certyfikaty.

Znowelizowana ustawa dopuszcza również sprawdzanie dostawców sprzętu i oprogramowania pod kątem zagrożenia, jakie może wywołać wykorzystywanie oferowanego przez nich konkretnego sprzętu lub oprogramowania, w kluczowych podmiotach polskiej gospodarki.

Bezpieczeństwo i transformacja cyfrowa kraju

W opinii ekspertów Związku Cyfrowa Polska, organizacji reprezentującej branżę cyfrową i nowoczesnych technologii w kraju, przyjęta nowelizacja ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa to projekt szczególnie ważny, między innymi ze względu na gwałtowny wzrost zagrożeń cyfrowych.

Liczba ataków cyfrowych w Polsce w ostatnich latach dynamicznie rośnie. Rosnąca skala zagrożeń cyfrowych to m.in. efekt rosyjskiej agresji wobec Ukrainy, lecz celem cyberataków w kraju nie jest tylko infrastruktura krytyczna i serwisy rządowe. Również przedsiębiorstwa i obywatele coraz częściej padają ofiarą cyberprzestępców. Postęp prac nad KSC to krok we właściwym kierunku i odpowiedź na nowe zagrożenia.

– skomentował Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska

Jak podkreśla Michał Kanownik, nowelizacja przyczyni się do cyfrowego rozwój polskiego przemysłu i nadejścia zupełnie nowych usług dla obywateli.

Wejście w życie nowej ustawy o KSC jest warunkiem dla rozwoju łączności 5G w Polsce. Wdrażanie sieci mobilnych piątej generacji pozwoli natomiast zrewolucjonizować nasz przemysł i  tworzyć zupełnie nowe usługi cyfrowe. To wielka szansa dla polskiej gospodarki i społeczeństwa. Przyjęcie nowelizacji ustawy o KSC przez rząd przybliża nas do wykorzystania tej okazji i otwarcia kolejnego rozdziału na naszej drodze transformacji cyfrowej.

– powiedział Michał Kanownik

Pełną treść ustawy, już po wprowadzeniu proponowanych zmian, ma zostać opublikowana wkrótce. Nowe przepisy wejdą w życie po 30 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Zobacz: Aukcja 5G: Dziesiątki tysięcy nowych nadajników dla zaspokojenia UKE
Zobacz: Cyberbezpieczeństwo to klucz do sukcesu 5G w Polsce

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Janusz Cieszyński / Facebook

Źródło tekstu: Ministerstwo Cyfryzacji, Cyfrowa Polska