Z danych Infobipu wynika, że 45% kierujących w czasie jazdy patrzy na ekran telefonu komórkowego, 34% badanych przyznało się do prowadzenia w tym czasie rozmów telefonicznych, a 21% do wysyłania lub odbierania SMS-ów.
Z badania Infobipu wynika także, że 13% kierujących samochodem podczas jazdy przegląda Internet w swoim smartfonie. Duża poprawa nastąpiła jeśli chodzi o posiadanie w autach zestawów głośnomówiących lub słuchawkowych, dzięki którym można rozmawiać przez telefon nie odrywając rąk od kierownicy. Posiadanie takiego zestawu zadeklarowało 50% polskich kierowców uczestniczących w badaniu, poprzednie dane mówiły o zaledwie 24% uczestników ruchu korzystających z takiego urządzenia.
Według ekspertów brytyjskiego Transport Research Laboratory, kierowcy korzystający z telefonu w czasie jazdy mają mocno obniżoną koncentrację i są znacznie bardziej niebezpieczni na drodze, niż np. nietrzeźwi kierujący. Wynik tego eksperymentu pokazał, że podczas pisania SMS-a szybkość reakcji na wydarzenia drogowe zmniejszyła się aż o 35%.
Dla porównania, zmniejszenie refleksu po spożyciu alkoholu wyniosło 12%, natomiast po wypaleniu marihuany 21%. Napisanie krótkiego SMS-a zajmuje średnio około 12 sekund, w tym czasie jadący z prędkością 100 km/h samochód pokonuje odcinek drogi o długości 330 metrów.
W 2015 roku policjanci nałożyli ponad 118 tysięcy mandatów za korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy. W polskim badaniu zrealizowanym przez firmę Infobip wśród ponad 350 respondentów metodą wywiadu internetowego (CAWI) wzięło udział 170 kobiet i 180 mężczyzn w wieku od 18 do 50 roku życia.
Źródło tekstu: Infobip