DAJ CYNK

Android 15 nie będzie potrzebował sieci mobilnej ani Wi-Fi

Mieszko Zagańczyk

Aplikacje

Google wydał Androida 15 w rozwojowej wersji Developer Preview 2. Jedną z najciekawszych funkcji, jakie pojawiły się w zapowiedzi, jest dwustronna komunikacja satelitarna.

Google wydał drugą wersję Androida 15 Developer Preview, skierowaną do twórców aplikacji, by mogli poznać zmiany w kolejnej edycji systemu.

Wśród najciekawszych zapowiedzi znalazło się systemowe wsparcie dla komunikacji satelitarnej. Nie chodzi o pozycjonowanie GPS, ale o możliwość wykorzystania sieci geostacjonarnych satelitów do wysyłania wiadomości tekstowych i komunikatów alarmowych z pozycją GPS nadawcy. Co ważne, tego typu komunikacja może być prowadzona całkowicie poza zasięgiem sieci komórkowej, nie wymaga też łączności Wi-Fi.

Zobacz: Cat S75 – pancerny smartfon z komunikacją satelitarną

Taka właśnie nowość ma się pojawić w Androidzie 15 na poziomie systemowym. Jak wynika z zapowiedzi Google, w określonych okolicznościach telefon sam będzie się łączył z satelitami, a gdy tak się stanie, na górnej belce wyświetli się nazwa sieci tak jak operatora komórkowego. Użytkownik zostanie także powiadomiony stosownym komunikatem o nawiązaniu połączenia, który może także zawierać dodatkowe informacje z pomocą.

Google zapowiada, że Android 15 natywnie pozwoli na wysyłanie i odbieranie wiadomości satelitarnych SMS, MMS i RCS za pomocą systemowych aplikacji.

Oczywiście do działania tej funkcji będzie niezbędne wsparcie sprzętowe, czyli moduł komunikacji satelitarnej umieszczony w układzie SoC. Obecnie na rynku jest tylko kilka smartfonów z takim rozwiązaniem, w tym pancerniaki z układami MediaTeka i usługą dostarczaną przez Bullitt. Nawiązanie połączenia satelitarnego i wysyłanie wiadomości w tych telefonach wymaga wykorzystania dodatkowej aplikacji, co bywa zawodne. W Androidzie 15 powinno te jednak działać prościej i szybciej. 

Zobacz: Ulefone Armor 23 Ultra. Pancerny smartfon 2024 roku już jest w Polsce
Zobacz: Smartfon na apokalipsę. Nie potrzebuje zasięgu ani Wi-Fi, i tak działa (test)

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock