DAJ CYNK

Jak poprawić zasięg Wi-Fi i 5G? Zrobią to specjalne ściany… anten

Anna Rymsza

Sprzęt

Venkat Arun i ściana poprawiająca zasięg

Stawianie ścian, żeby poprawić zasięg, brzmi absurdalnie, ale nie mówimy o zwykłych ścianach. Na MIT powstały panele na ściany, które mogą wzmocnić sygnał w pomieszczeniach nawet dziesięciokrotnie!

Gdy w grę wchodzi poprawianie zasięgu, inżynierowie skupiają się na nadajnikach i odbiornikach. Energooszczędne stacje bazowe i routery mają zapewnić odpowiednią siłę sygnału, by dało się pracować na laptopach i smartfonach z malutkimi antenkami. Według naukowców z MIT to wszystko się dzieje na opak. 

RFocus – ściana wzmacniająca sygnał bez wzmacniacza

Zamiast kombinować z nadawaniem i odbieraniem sygnału, postanowili pomóc falom radiowym „po drodze”. Owocem prac zespołu z Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory jest ściana poprawiająca sygnał.

RFocus to rodzaj „inteligentnej powierzchni”, kontrolowanej przez oprogramowanie. Anteny nie przetwarzają sygnału, nie można więc mówić o repeaterach. W konstrukcji nie został wykorzystany żaden wzmacniacz. Mamy tu do czynienia z najprostszymi antenami, które jedynie „odbijają” sygnał lub go „przepuszczają”. Panele złożone z tysięcy antenek mogą działać jak zwierciadła i soczewki, poprawiając zasięg w budynkach nawet dziesięciokrotnie. Wszystko zależy od tego, jak będzie nimi sterował kontroler.

Zobacz: 5G w sieci Orange – testujemy prędkość, zasięg i użyteczność
Zobacz: 5G w Play już komercyjnie - zapowiedź zasięgu w 16 miastach

Taka ściana będzie zaskakująco tania. Pasywne anteny kosztują tylko kilka centów za sztukę. Taka ściana może posłużyć za wzmacniacz sygnału Wi-Fi w biurowcu, ale rozwinie skrzydła w sieci w standardzie 5G. Największym wyzwaniem jest tu nie ustawianie anten, ale mierzenie bardzo słabych sygnałów źródłowych. 

Lepszy zasięg 5G dzięki ścianie anten

Przemysł wiąże ogromne nadzieje z rozwojem sieci w standardzie 5G, które mają zapewnić minimalne opóźnienia w komunikacji. W halach i magazynach, gdzie pracują tysiące sensorów i robotów problemy z zasięgiem są nieuniknione, a dostawianie punktów dostępowych bardzo kosztowne. W podobnej sytuacji będą smartbudynki, a jest ich coraz więcej – kolejny powstaje w Dubaju

Właśnie w takich miejscach przydadzą się panele ścienne RFocus. W porównaniu do znanych już rozwiązań panele są tanie i energooszczędne. 

Na koniec ciekawostka. Możliwe, że na MIT padł rekord wykorzystania liczby anten w jednym połączeniu telekomunikacyjnym. 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: MIT News

Źródło tekstu: MIT News