DAJ CYNK

Nokia i Orange: zero ruchu, zero watów. Ekstremalnie głębokie uśpienie

Mieszko Zagańczyk

Sprzęt

Nokia wraz z Orange wdrażają nowy tryb oszczędzania energii, który wyłącza urządzenia radiowe, gdy w sieci nie ma żadnego ruchu. Fiński producent opisuje to hasłem: „zero ruchu, zero watów”.

Nokia pochwaliła się nowym rozwiązaniem dla sieci komórkowych, które będzie wdrażane wraz z Orange. Technologia opracowana przez fińską firmę ma aż ośmiokrotnie zmniejszać zużycie energii przez urządzenia radiowe w porównaniu z obecnie stosowanym trybem głębokiego uśpienia. Nokia nazwała to trybem „ekstremalnie głębokiego uśpienia”.

Nokia: zero ruchu, zero watów

Nowy tryb pracy wykorzystuje architekturę radiową Nokia AirScale w najnowszej generacji, układy SoC Reefshark, a także rozwiązanie energetyczne Nokia MantaRay, które optymalizuje zużycie energii przez radiowe sieci dostępowe z wykorzystaniem sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Tryb ekstremalnie głębokiego uśpienia wykracza poza to, co umożliwiają dotąd stosowane rozwiązania oszczędzania energii w sieciach mobilnych, odłączając dodatkowe podsystemy sprzętowe. 

Nowy tryb, opisywany przez Nokię hasłem „zero ruchu, zero watów”, wykrywa, kiedy w sieci panuje mały ruch i wyłącza kluczowe komponenty wybranych jednostek radiowych, co pozwala zaoszczędzić na kosztach energii. Nokia szacuje, że rozwiązanie może ośmiokrotnie zmniejszyć zużycie energii przez urządzenia radiowe. Rozwiązanie zostanie wprowadzone szerzej w nowej generacji portfolio AirScale RAN Nokii.

Tryb ekstremalnie głębokiego uśpienia zostanie wdrożony przez Orange w drugiej połowie 2024 roku, co zwiększy efektywność energetyczną sieci i umożliwi operatorowi realizację planu ograniczenia emisji CO2 o 45% w roku 2030 w porównaniu z rokiem 2020. Zapowiedź wdrożenia rozwiązania Nokii dotyczy najprawdopodobniej w pierwszej kolejności francuskiej centrali Orange.

Zobacz: Orange ujawnia plany na rozbudowę 5G. Do końca roku 25% Polaków w zasięgu
Zobacz: Nokia podpisała umowę z PGE. Sieć LTE450 rusza w 2024 roku

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock, Nokia

Źródło tekstu: Nokia