DAJ CYNK

OPPO i vivo z układem MediaTek SoC 5G na początku 2020 roku?

Mieszko Zagańczyk

Sprzęt

Producent budżetowych procesorów MediaTek ogłosił dziś na konferencji wyniki finansowe za pierwszą połowę 2019 r. Potwierdził także wcześniejsze informacje dotyczące dalszych losów zademonstrowanego w maju układu SoC z 5G.

W pierwszej połowie roku MediaTek odnotował wzrost przychodów o 16,8% w ujęciu miesięcznym, natomiast w ujęciu rocznym jego przychody wzrosły o 1,8%. Wyniki potwierdzają dobrą kondycję firmy, która ma szanse przyciągnąć uwagę producentów smartfonów własnym układem SoC z modemem Helio M70, obsługującym sieci 5G.

Zobacz: MediaTek Helio G90 pozwoli tworzyć tanie telefony dla graczy
Zobacz: MediaTek zaprezentował platformę sztucznej inteligencji i700 i widzi przyszłość jak z filmu SF

MediaTek zawsze pozostawał w cieniu większych producentów mobilnych procesorów, a przez lata uważany był dostawcę układów o najniższej jakości, montowanych w najtańszych smartfonach. W ostatnim czasie MediaTek zaczął nadrabiać jednak zaległości, najpierw rozbudowując swoje układy o jednostki sztucznej inteligencji, a w tym roku także przystępując do wyścigu 5G. W lutym MediaTek zapowiedział swój pierwszy modem 5G Helio M70, natomiast w maju dokonał premiery zintegrowanego układu SoC z 5G. Wtedy jednak jednostka istniała głównie na wykresach, nie miała (i nadal nie ma) swojej nazwy, a do gotowego produktu droga była daleka. 

Zobacz: MediaTek ogłosił nowy układ SoC z wbudowanym modemem 5G
Zobacz: MediaTek jeszcze w maju pokaże swój modem 5G

Na konferencji dyrektor generalny MediaTek, Cai Lixing, potwierdził wcześniejsze deklaracje, że firma udostępni producentom pierwsze testowe wersje swojego 5G SoC z modemem Helio M70 w trzecim kwartale 2019 r. Masowa produkcja ma ruszyć w pierwszym kwartale 2020 r. Wtedy też należy spodziewać się pierwszych smartfonów napędzanych przez MediaTek 5G SoC.

Realny, rynkowy debiut SoC MediaTeka z 5G to wydarzenie, które może przyczynić się do większej popularyzacji 5G. Chociaż główny ciężar rozwoju sieci piątej generacji spoczywa na operatorach, to równie ważna jest dostawa smartfonów. Pierwsze urządzenia z 5G nie należą jednak do tanich, natomiast MediaTek ma szansę spopularyzować 5G w sprzęcie ze średniej półki cenowej lub wręcz low-endowym.

Zainteresowanie współpracą z MediaTekiem wyraziły już firmy OPPO i vivo. Należące do  BBK marki mogą więc jako pierwsze wprowadzić tanie smartfony z 5G, adresowane dla masowego i mniej zasobnego klienta. 

Zobacz: Oppo Reno Z w Polsce, czyli Reno z MediaTekiem i bez wysuwanego aparatu
Zobacz: Pierwszy prawdziwy test MediaTek Helio P90 w benchmarku AnTuTu - lepiej niż w przypadku Snapdragona 670

Chipset MediaTeka zbudowany jest w procesie 7 nm, w architekturze ARM z rdzeniami CPU Cortex-A77 oraz grafiką Mali-G77. Jego modem 5G będzie obsługiwać pasmo sub-6 GHz, układ wyposażony będzie także w silnik przetwarzania SI trzeciej generacji. Chipset zapewni ponadto obsługę aparatów o rozdzielczości do 80 MPix i możliwość nagrywania wideo 4K 60 kl./s. 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News