DAJ CYNK

Te smartfony najmocniej promieniują. Najgorzej wypada Xiaomi i Samsung

Przemysław Banasiak

Sprzęt

Te smartfony najmocniej promieniują. Najgorzej wypada Xiaomi i Samsung

Najnowszy raport zdradza dokładne informacje dotyczące promieniowania przez smartfony. Zwraca też uwagę na zagrożenia związane z technologią 5G.

 

W obecnych czasach duża część smartfonów jest do siebie bliźniaczo podobna, zwłaszcza gdy patrzymy na nie od przodu. Różnice jednak kryją się jak zwykle w środku, a mowa oczywiście o zastosowanych podzespołach - SoC, RAM, pamięć wbudowana czy akumulator, które mają przełożenie na wydajność i czas pracy.

Mimo wszystko nie ma powodów do obaw o zdrowie

Jednak smartfony różnią się nie tylko osiągami oraz ceną, ale również jakością wykonania czy... stopniem promieniowania. A tak się składa, że opublikowano nowe statystyki. Według danych grupy Stocklytics najgorzej pod tym względem wypadają jedni z popularniejszych producentów - Xiaomi oraz Samsung.

Najgorzej pod swoistym tempem pochłaniania energii (Specific Absorption Rate) wypada budżetowy Xiaomi Mi A1. Mowa o współczynniku SAR dla ucha wynoszącym 1,75 W/kg oraz 0,76 W/kg w przypadku ciała. Ale niemal dwa razy droższy Xioami Mi Max 3 też może się "pochwalić" kolejno 1,58 i 1,42 W/kg.

Te smartfony najmocniej promieniują. Najgorzej wypada Xiaomi i Samsung

W przypadku Koreańczyków Stocklytics zwraca uwagę na model Samsung Galaxy A23 5G, którego współczynnik SAR (ucho) wynosi 1,49 W/kg, zaś SAR (ciało) to 1,25 W/kg. Wyże pozycjonowany Samsung Galaxy Z Fold 4 nie jest dużo lepszy, notując 1,3 i 1,51 W/kg. Poprawiono to jednak w Galaxy Z Fold 5.

Opisywany raport zwraca też uwagę na wpływ technologii 5G, która dzięki szerszemu zakresowi częstotliwości może się przyczynić do wyższej emisji promieniowania ze smartfonów. Podkreślana jest konieczność przykładania większej staranności przez producentów na etapie projektowania urządzeń.

Te smartfony najmocniej promieniują. Najgorzej wypada Xiaomi i Samsung

A czy jest się czego bać? Nie! Wszystkie z wymienionych urządzeń spełniają limity SAR, a więc emitują promieniowanie na poziomach nie stanowiących zagrożenia. Ranking po prostu zwraca uwagę na modele, które radzą sobie z tym najgorzej, ale bynajmniej nie źle.

A co zrobić jeśli ktoś i tak boi się promieniowania? Oprócz oczywistości w postaci rezygnacji ze smartfona można rozważyć mniej radykalne kroki - ograniczyć długość połączeń telefonicznych, zacząć korzystać z zestawów słuchawkowych czy przestać spać z telefonem pod poduszką.

Zobacz: ChatGPT rośnie w siłę. Pogadasz z nim jak z człowiekiem
Zobacz: To pierwsza taka myszka na rynku. Dopasujesz ją do siebie

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Stocklytics, Telepolis

Źródło tekstu: Stocklytics, oprac. własne