DAJ CYNK

Rząd z cyfrową nowością. Polacy mają być szybciej diagnozowani

Mieszko Zagańczyk

Taryfy, promocje, usługi

Ministrowie cyfryzacji oraz zdrowia zainaugurowali dziś program e-Konsylium. Dzięki lekarskim konsultacjom online pacjenci mają być szybciej diagnozowani. Ministerstwo Zdrowia przeznaczyło na ten projekt ponad 20 mln złotych.

Rząd wprowadził już kilka usprawnień cyfryzujących służbę zdrowia, takich jak e-recepta, e-skierowania czy e-dokumentacja medyczna. Mimo tego przychodnie i szpitale wciąż borykają się z problemami dotyczącymi przepływu informacji czy integracji usług medycznych.

Część z tych problemów może rozwiązać uruchomiony właśnie projekt e-Konsylium. Dzięki niemu pacjenci będą mogli liczyć na szybką diagnozę u lekarza rodzinnego w kontakcie ze specjalistą bez względu na miejsce zamieszkania. System daje też możliwość bieżącej konsultacji on-line między specjalistami w przypadku poważniejszych stanów chorobowych.

Na projekt e-Konsylium resort zdrowia przeznaczył ponad 20 mln złotych. Nowy system umożliwi e-konsultacje specjalistyczne pomiędzy lekarzem pierwszego kontaktu a specjalistami z innych szpitali, a także pomiędzy specjalistami z różnych ośrodków między sobą.

Platforma nie tylko umożliwia omówienie stanu zdrowia konkretnego pacjenta, zobaczenie go przez lekarzy konsultujących przypadek, ale też magazynuje w chmurze wyniki badań. Wszelkie decyzje podjęte w ramach e-Konsylium – na przykład skierowanie do szpitala – są podpisywane elektronicznie i nabierają mocy prawnej. Pacjenci nie muszą opuszczać rodzinnej miejscowości, by uzyskać opinię specjalisty, nie muszą też zabierać ze sobą żadnej dokumentacji – wszystko jest dostępne dla lekarzy w systemie.

Pilotaż nowej platformy ruszył w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu, gdzie dokonywane będą konsultacje kardiologiczne oraz onkologiczne dotyczące nowotworu piersi.

E-Konsylium pozwoli lekarzom wspólnie postawić diagnozę i wykorzystać do tego wiedzę ekspertów, którzy pracują w różnych ośrodkach. Ten wirtualny gabinet, to także wygoda i bezpieczeństwo dla lekarzy – platforma pozwala każdemu zobaczyć wyniki badań pacjenta, a wynik zostaje podpisany elektronicznie przez wszystkich uczestników. Cieszę się, że Ministerstwo Cyfryzacji zmienia na lepsze kolejną sferę życia Polaków

– powiedział Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji.

Docelowo projekt e-Konsylium obejmie osiem sieci: po cztery z dziedziny kardiologii i onkologii oraz czterdzieści szpitali partnerskich, po dwadzieścia z każdej specjalizacji. Do tego dochodzi osiemdziesiąt przychodni podstawowej opieka zdrowotnej, po czterdzieści z każdej specjalizacji. Z e-konsultacji specjalistycznych skorzysta co najmniej 4 tys. pacjentów.

Jak e-Konsylium będzie wyglądać w praktyce? Za pośrednictwem specjalnej platformy lekarze będą mogli przekazywać sobie pełną dokumentację medyczną pacjenta wraz z wynikami z diagnostyki obrazowej oraz konsultować na bieżąco, przez kamerę stan zdrowia pacjenta.

Dzięki temu rozwiązaniu pacjent - także ten trafiający do lekarza POZ w małej miejscowości - otrzyma szybko diagnozę i propozycję leczenia. To rozwiązanie jest szczególnie ważne w kontekście alarmujących statystyk w zakresie schorzeń kardiologicznych

 – przekonuje dyrektor Instytutu Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu prof. Piotr Ponikowski.

W obecnej formie projekt e-Konsylium będzie realizowany do końca 2023 roku. Później ma być rozszerzony o kolejne zakresy specjalizacji i świadczeń.

Zobacz: Ułatwienie dla Polaków. Zwykły dowód zaraz stanie się zbędny
Zobacz: Ministerstwa Cyfryzacji powraca. Zapadła ostateczna decyzja
 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Ministerstwa Cyfryzacji

Źródło tekstu: Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwa Cyfryzacji