DAJ CYNK

Orlen rusza z testami prywatnej, przemysłowej sieci 5G

Mieszko Zagańczyk

Taryfy, promocje, usługi

Orlen rusza z testami prywatnej, przemysłowej sieci 5G

Orlen ostatnio mocno zaznacza swoją obecność nie tylko na rynku paliw, a teraz wchodzi na kolejny – telekomunikacyjny. Koncern będzie testował prywatną, przemysłową sieć 5G w realnym środowisku zaawansowanej infrastruktury przemysłowej. 

Na realizację wewnętrznych testów, które zostaną przeprowadzone na terenie zakładu produkcyjnego w Płocku oraz pobliskiej stacji paliw, koncern otrzymał czasowy przydział częstotliwości radiowych oraz zgodę Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Jak ujawnił Witold Tomaszewski z UKE, testy 5G dotyczą dwóch lokalizacji, gdzie używany jest blok 5 MHz w paśmie 800 MHz (dawniej posiadany przez Sferię) i 80 MHz w paśmie 3,4 GHz (blok "0"). Pozwolenia testowe są ważne do końca marca 2022.

Zobacz: T-Mobile uruchamia w Krakowie prywatną sieć kampusową 5G i LTE

Wysoka przepustowość sieci w technologii 5G pozwoli przetestować rozwiązania z zakresu internetu rzeczy (IoT), analityki danych i łączności dyspozytorskiej. Testowane będą różne rozwiązania w zakresie sieci 5G, ich funkcjonalność, wydajność, jakość i bezpieczeństwo informatyczne.

Jesteśmy nowoczesnym koncernem multienergetycznym, który odpowiada na światowe trendy i nieustannie wdraża innowacyjne technologie. Dostrzegamy korzyści wynikające ze stosowania prywatnej przemysłowej sieci 5G. Pozwoli ona nam jeszcze lepiej wykorzystać potencjał cyfryzacji naszych procesów produkcyjnych, dzięki czemu praca Zakładu w Płocku będzie bardziej wydajna, niezawodna i dopasowana do zmieniającego się otoczenia

 – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

5G pozwala w czasie rzeczywistym korzystać z ogromnej liczby danych spływających z urządzeń pomiarowych, sensorów oraz maszyn produkcyjnych. Zapewnia także niezawodność transmisji informacji w aplikacjach o znaczeniu krytycznym w zakresie sterowania i monitoringu procesów produkcyjnych.  

Z wypowiedzi przedstawili koncernu wynika, że w przyszłości technologia 5G może znaleźć zastosowanie we wszystkich segmentach działalności Orlenu. Jej testy to część strategi iORLEN2030, której częścią jest program digitalizacji koncernu. 

Testy potrwają do lutego 2022 roku i zostaną przeprowadzone w realnym otoczeniu przemysłowym infrastruktury zakładu w Płocku. Partnerami są nieujawnione przez Orlen firmy technologiczne, które dostarczą technologicznie infrastrukturę sieci 5G oraz współpracujące z nią urządzenia. 

Zobacz: Orange zbuduje sieć kampusową 5G w łódzkiej fabryce Miele
Zobacz: Sieci kampusowe to jedno z kluczowych zastosowań 5G. Zobaczcie, jak się to robi w Orange

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Pixabay

Źródło tekstu: Orlen