DAJ CYNK

Radio dla Ukraińców: nowe stacje i nadajnik gotowy w kilka godzin

Anna Rymsza (Xyrcon)

Telewizja i VoD

Ukraińskie radio w aplikacji Polskiego Radia

Ukraińcy, którzy uciekli do Polski przed inwazją, mają coraz lepszy dostęp do mediów w swoim języku i ze swojego kraju. Działają już stacje radiowe, w planach są też kanały telewizyjne.

Ukraińskie Radio w sieci i polskim DAB+

Polskie Radio uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia (Українське Rадіо). Stacji można słuchać z pomocą strony i aplikacji mobilnej Polskiego Radia. Dostała także pasmo radia cyfrowego z nadajników DAB+ na terenie Polski. Są one rozmieszczone głównie w miastach i przy głównych drogach, dociera do około 70% ludności na terenie naszego kraju. Nadajniki w Przemyślu obejmują także pobliskie przejścia graniczne. Przy tym trzeba dodać, że popularność cyfrowych odbiorników jest wśród Ukraińców z pewnością mniejsza niż wśród Polaków.

Radiowa Jedynka krótko po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę zaczęła emisję serwisów informacyjnych w języku ukraińskim. Pracują nad nimi dziennikarze Sekcji Ukraińskiej Polskiego Radia dla Zagranicy. Ten przekaz można odebrać na falach długich (225 KHz) odbiornikiem analogowym, także na sporej części obszarów Ukrainy. Warto o tym wiedzieć – nadawanie Jedynki jest niezależne od infrastruktury Ukraińskiej, a wiadomości w niej podawane dementują rosyjską propagandę.

Zobacz: Rosja będzie karać za mówienie prawdy o wojnie na Ukrainie

Ponadto Polskie Radio dla Zagranicy nadaje na falach UKF w Kijowie, obwodzie Donieckim i obwodzie Ługańskim.

RMF Ukraina nadaje w Przemyślu

Grupa RMF w środę uruchomiła w Przemyślu nadawanie nowego kanału – RMF Ukraina. To kanał non-profit, na którym nie są emitowane reklamy. Można go słuchać na częstotliwości 98,6 FM.

RMF Ukraina to stacja typowo informacyjna. Przez całą dobę są tam nadawane komunikaty o tym, gdzie uciekający przed inwazją mogą uzyskać pomoc i jakie ułatwienia zostały wprowadzone. Można dowiedzieć się więcej o opiece zdrowotnej, zakwaterowaniu, poszukiwaniu pracy i różnych usługach. Komunikaty są nadawane po ukraińsku i po angielsku.

Zobacz: Toya wspiera obywateli Ukrainy. Jest okno otwarte oraz specjalna oferta komórkowa

Na uwagę zasługuje fakt, że stacja została uruchomiona w 30 godzin od powstania pomysłu. Andrzej Mielimonka, prezes spółki Multimedia wchodzącej w skład Grupy RMF, dziękuje za to m.in. spółce Emitel, która w kilka godzin przygotowała stację nadawczą dla programu. UKE błyskawicznie wydał pozwolenie na emisję i wszystko zostało uzgodnione z Przewodniczącym KRRiT. Szybko też znalazły się osoby mówiące po ukraińsku, które prowadzą programy.

Inni nadawcy również zwiększają ilość treści w języku ukraińskim. Może się to odbywać kosztem pewnych obowiązków programowych, zapisanych w koncesjach, ale KRRiT uważa te działania za usprawiedliwione. Kanał telewizyjny Ukraina 24 został dołączony do oferty Polsat Box i sieci kablowych Orange, Netii, Play, UPC Polska, Toya i platform streamingowych. W wielu miejscach pojawił się też kanał UA TV. TVP ABC 2 zaś zapewne będzie emitować bloki z bajkami dla dzieci z Ukrainy, a na MUX8 można oglądać kanał UA:Perszyj (UA:Перший).

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: własne

Źródło tekstu: Polskie Radio, Grupa RMF, KRRiT