DAJ CYNK

Dostawca części do iPhone'ów oskarżony o prowadzenie obozów pracy

Anna Rymsza

Wydarzenia

Ilustracja z raportu Australian Strategic Policy Institute

Apple znów będzie mieć problemy przez nieludzkie traktowane pracowników. Winę za to ponosi jednak nie bezpośrednio firma z Cupertino, ale jej wieloletni dostawca szkła – Lens Technology. Według najnowszych doniesień to kolejne przedsiębiorstwo, które zmusza do pracy przedstawicieli mniejszości.

To, że niektóre chińskie fabryki przypominają obozy karne, nie jest zaskoczeniem. Sytuacja powoli się poprawia, ale nie dla wszystkich. Wciąż na fatalnej pozycji są między innymi Ujgurzy – ludzie tureckiego pochodzenia, wyznający Islam, mieszkający w prowincji Sinciang. Nie od dziś wiadomo, że są oni traktowani jak tania, a nawet darmowa siła robocza przez producentów elektroniki, bawełny, części samochodowych i wielu innych towarów. Młodzi ludzie, często wbrew swojej woli, lądują w obozach „reedukacyjnych”, do złudzenia przypominających zakłady przymusowej pracy.

Nie inaczej jest w zakładach firmy Lens Technology. Wiemy o tym z nowego raportu Tech Transparency Project.

Zobacz: Samsung, Apple, Xiaomi, Huawei… – czy wszyscy korzystają z chińskich obozów pracy?
Zobacz: Foxconn pod wpływem Apple'a zainwestuje miliard dolarów w Indiach

W zakładach przypominających więzienie pracuje podobno kilka tysięcy przedstawicieli mniejszości muzułmańskiej. Oficjalnie są tam z własnej woli, ale to stwierdzenie nie mówi całej prawdy. Dostawca szkła daje Ujgurom wybór – praca w fabryce albo życie w obozie karnym. Wszystko odbywa się za rządową zasłoną. Do prowincji Sinciang nie mają wstępu obrońcy praw człowieka ani analitycy, wszyscy turyści i przedsiębiorcy są ściśle nadzorowani. Rozmowa z Ujgurami i zebranie informacji z pierwszej ręki graniczy z cudem. Podobny los spotyka Kazachów, Kirgizów, Uzbeków i przedstawicieli innych grup etnicznych.

Zobacz: Foxconn posuwa się do absurdalnych metod, byle wyprodukować iPhone'y na czas
Zobacz: Jak powstały nowe iPhone'y? Podwykonawca łamał chińskie prawo pracy

Apple zaprzecza

Firma Apple wystosowała oświadczenie w tej sprawie. Rzecznik firmy powiedział dziennikarzom Washington Post, że Lens Technology nie otrzymał Ujgurskich pracowników. Zaznaczył również, że Apple zupełnie nie toleruje przymusowej pracy. Amerykanie mają podobno w zwyczaju robić niezapowiedziane audyty u swoich dostawców, by upewnić się, że wszystko jest w porządku.

Trudno powiedzieć, czy starania firmy Apple nie są szczere, czy wkłada w nie za mało wysiłku. Może po prostu nie da się sprowadzać ze wschodu Chin towarów produkowanych z poszanowaniem praw człowieka.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Australian Strategic Policy Institute

Źródło tekstu: The Washington Post