DAJ CYNK

Chiny kończą budowę systemu nawigacji satelitarnej Beidou

Marian Szutiak

Wydarzenia

Chiny Beidou koniec budowy

W czerwcu 2020 roku Chiny wyślą na orbitę ostatniego satelitę systemu nawigacyjnego Beidou. Dzięki niemu Państwo Środka uniezależni się od amerykańskiego systemu GPS.

W 1990 roku chińskie wojsko postanowiło zmniejszyć swoją zależność od systemu Globalnego Systemu Pozycjonowania (GPS, Global Positioning System), działającego pod kontrolą sił powietrznych USA. Tak [powstał pomysł, by stworzyć własny system nawigacji satelitarnej, który otrzymał nazwę Beidou.

Zobacz: Garmin quatix 6 dla żeglarzy– nowy smartwatch z GPS i Garmin Pay
Zobacz: Chiński GPS, Beidou już działa

Pierwszy satelita Beidou trafił na orbitę w 2000 roku, a jego zasięg był ograniczony do Chin. W 2003 roku próbowano dołączyć do europejskiego projektu Galileo, ale później Chiny się z tego pomysłu wycofały, skupiając się na rozwoju własnej konstelacji. Druga generacja satelitów Beidou zaczęła działać w 2012 roku, obejmując swoim zasięgiem Azję i Pacyfik, a następnie rozpoczęto orbitowanie urządzeń trzeciej generacji.

35. i ostatni satelita Beidou-3 zostanie wystrzelony jeszcze w tym miesiącu. Chiński system satelitarny jest więc bogatszy w satelity niż GPS (31), a także GLONASS i Galileo. Według szacunków, inwestycja pochłonęła dotąd około 10 miliardów dolarów. Gdy system zostanie ukończony, zapewni w regionie Azji i Pacyfiku dokładność lokalizacji na poziomie 10 cm. Dokładność amerykańskiego systemu GPS wynosi 30 cm.

- Beidou był oczywiście zaprojektowany kilka dekad po GPS, więc korzystał z możliwości uczenia się na doświadczeniach GPS. Chiński system ma wyższą przepustowość, co daje lepszą dokładność.

- powiedział Andrew Dempster, dyrektor Australian Centre for Space Engineering Research

Zobacz: Galileo ma już 26 satelitów na orbicie
Zobacz: SpaceX używa rakiet Falcon 9 już 10 lat, a satelity Starlink nie będą wkurzać astronomów

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Reuters