DAJ CYNK

Google Doodle na cześć ikony telekomunikacji – czerwonej budki telefonicznej

Anna Rymsza

Wydarzenia

Czerwona budka telefoniczna w Londynie

Google Doodle w Wielkiej Brytanii honoruje twórcę jednego z najbardziej rozpoznawalnych elementów brytyjskiego krajobrazu, zwłaszcza dla fanów telekomunikacji. Chodzi oczywiście o czerwoną budkę telefoniczną.

Google Doodle powstał na 140 urodziny Sir Gilesa Gilberta Scotta. To architekt, który zaprojektował brytyjskie budki telefoniczne. Już od dawna nie trzeba szukać budki, by gdzieś zadzwonić – niemal każdy ma własny telefon w kieszeni. Aktualnie w Wielkiej Brytanii są zamieniane na HotSpoty Wi-Fi bądź punkty informacji turystycznej. Choć nie są już potrzebne, są ważną częścią brytyjskiego dziedzictwa kulturowego i na pewno nie znikną z miejskich ulic. To też prawdopodobnie najważniejsze, choć wcale nie największe dzieło Sir Gilesa Gilberta Scotta.

Architekt, który zaprojektował budkę telefoniczną

Sir Giles Gilbert Scott urodził się w Londynie 9 listopada 1880 roku. W jego rodzinie byli już architekci. Wyrósł w odpowiednim środowisku, by już w wieku 21 lat wygrać konkurs na projekt katedry w Liverpoolu. Stworzył i poprawiał wiele kościołów, obiektów użytkowych i przemysłowych, w tym budynek Battersea Power Station nad Tamizą (uwieczniony między innymi na okładce płyty „Animals” Pink Floyd).

Zobacz: Ostatnia budka telefoniczna w Warszawie
Zobacz: Orange: zostały już ostatnie budki telefoniczne
Zobacz: Norweskie budki telefoniczne pod ochroną

A jednak Sir Giles Gilbert Scott będzie na zawsze kojarzył się z budką telefoniczną. Pierwszą wersję zaprojektował w 1924 roku i w tym samym roku został nagrodzony tytułem szlacheckim. W 1935 jeszcze poprawiał projekt i te budki możemy oglądać na ulicach współczesnego Londynu.

By zobaczyć Google Doodle z budką telefoniczną, trzeba wejść na stronę wyszukiwarki z Wielkiej Brytanii, więc osadziłam GIF poniżej.

Google Doodle

Autorem GIF-a jest brytyjski ilustrator Jing Zhang. Jego celem było pokazanie historii telekomunikacyjnej ikony, od deski kreślarskiej po współczesne zastosowania.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: 9to5Google