DAJ CYNK

Huawei Polska: poddamy nasze 5G testom bezpieczeństwa w Instytucie Łączności

Mieszko Zagańczyk

Wydarzenia

Huawei Polska: poddamy się testom bezpieczeństwa w Instytucie Łączności

W siedzibie Instytutu Łączności – Państwowego Instytutu Badawczego uroczyście inaugurowano działalność Laboratorium Oceny Bezpieczeństwa Produktów Teleinformatycznych zgodnego z normą Common Criteria. Huawei Polska zapowiada, że z chęcią podda się testom, pozwalającym zweryfikować bezpieczeństwo jego sprzętu 5G. 

Instytut Łączności uruchomił pierwsze w Polsce Laboratorium Oceny Bezpieczeństwa Produktów Teleinformatycznych zgodne z normą Common Criteria. Takich laboratoriów jest w Europie kilkanaście i tym samym Polska weszła do elitarnej grupy państw mających możliwości realizacji ocen bezpieczeństwa z najwyższym poziomem zaufania

Zobacz: Huawei dobrze się czuje w Europie. Zamierza wybudować fabrykę 5G we Francji

Huawei Polska, który także w naszym kraju posądzany jest o możliwość naruszenia zasad bezpieczeństwa w sprzęcie 5G, do tego wydarzenia odniósł się z entuzjazm. Chiński producent liczy, że powstanie laboratorium umożliwi niezależną weryfikację poziomu bezpieczeństwa urządzeń 5G Huawei na podstawie obiektywnych kryteriów.

Jesteśmy gotowi poddać swoje rozwiązania z obszaru infrastruktury 5G rygorystycznym testom, prowadzimy już z Instytutem Łączności zaawansowane rozmowy w tej sprawie. Produkowane przez nas rozwiązania spełniają najwyższe standardy cyberbezpieczeństwa i cieszymy się, że pojawiła się w Polsce możliwość przeprowadzenia obiektywnej analizy, której wyniki będą stanowić poparcie tych słów. Naszym celem jest uzyskanie od Laboratorium Oceny Bezpieczeństwa Produktów Teleinformatycznych certyfikatu EAL 4+, potwierdzającego bardzo wysoki poziom zaufania do bezpieczeństwa i pozwalającego na wykorzystanie testowanych urządzeń w newralgicznych obszarach sieci 5G – brzmi oświadczenie Huawei Polska.

Huawei wyraża także gotowość do współpracy z wszelkimi innymi organizacjami rzetelnie analizującymi poziom cyberbezpieczeństwa infrastruktury sieci 5G. Chiński producent zachęca ponadto konkurentów, aby poddali swoje rozwiązania testom tego typu. 

Zobacz: Huawei ma dostęp do backdoorów w sieciach na całym świecie - twierdzą władze USA. Huawei: te zarzuty przeczą logice!
Zobacz: Bezpieczne sieci 5G: Komisja Europejska zatwierdza unijny zestaw narzędzi. Huawei się cieszy

Za największe korzyści płynące z utworzenia Laboratorium dr inż. Jerzy Żurek – dyrektor IŁ-PIB uważa możliwość certyfikacji produktów i potwierdzanie ich zgodności z wysokimi wymaganiami bezpieczeństwa. Zaletą ma być także zwiększenie konkurencyjności oraz potencjału technicznego w polskiej gospodarki, dzięki ochronie całego procesu wytwórczego i interesów polskich przedsiębiorców.

Społeczeństwo i przedsiębiorstwa odczują korzyści, jakie daje przejście procesu certyfikacji na zgodność z wymaganiami bezpieczeństwa polskich produktów w polskich laboratoriach, bez konieczności aplikowania w laboratoriach innych krajów” – wyjaśnia J. Żurek.

Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy to niezależna, narodowa instytucja badawczo-rozwojowa w dziedzinie telekomunikacji i technik informacyjnych, która od kilkudziesięciu lat bada urządzenia i rozwija techniki wspierające komunikację. Instytut Łączności zajmuje się największymi wyzwaniami współczesnej łączności tj.: siecią 5G, polem elektromagnetycznym oraz cyberbezpieczeństwem

Zobacz: Huawei pozwał Verizona za naruszenia patentowe. Verizon: bezsensowna akcja PR i atak na nasz naród
Zobacz: Huawei i ZTE na celowniku amerykańskiego regulatora. Firmy mają być uznane za zagrożenie bezpieczeństwa narodowego

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News