DAJ CYNK

Spór o fałszywy Księżyc. Samsung się tłumaczy

Patryk Łobaza (BlackPrism)

Wydarzenia

Spór o fałszywy Księżyc. Samsung się tłumaczy

Pogłoski o tym, że Samsung robi fałszywe zdjęcia Księżyca mogą być prawdzie. Samsung komentuje sprawę, ale ich stanowisko nie wszystkich przekona.

W ostatnim czasie Internet zawrzał ze względu na możliwe oszustwo, do jakiego posuwa się Samsung przy swojej fotografii obiektów na nocnym niebie. Firma ustosunkowała się do oskarżeń, lecz ich wypowiedź niewiele wyjaśnia, a tym bardziej nie przekonuje. Zdjęcia Księżyca robione najnowszymi Samsungami mogą być po prostu fałszywe.

Samsung i fałszywe zdjęcia Księżyca

W zeszły piątek na Reddicie pojawił się post użytkownika u/ibreakphotos, który zarzucił Samsungowi oszustwo. Według niego, podczas robienia zdjęć Księżyca, urządzenie wcale go nie robi, lecz pokazuje wygenerowaną nakładkę. Skąd w ogóle taki pomysł i jak użytkownik Reddita doszedł do takich wniosków?

Otóż zamiast wyjść na zewnątrz i pstryknąć zdjęcie naszemu naturalnemu satelicie, u/ibreakphotos pobrał fotografię Księżyca z Internetu. Następnie zmniejszył jego rozdzielczość do 170 x 170 pixeli i nałożył efekt rozmycia Gaussa w taki sposób, by wszystkie detale zniknęły. Następnie wziął swojego Samsunga i zrobił zdjęcie obrazu na monitorze. Zamiast rozmazanego i pozbawionego detali Księżyca, uzyskał w pełni wyraźny obraz.

Nie są to pierwsze tego typu zarzuty w stronę Samsunga, gdyż dwa lata temu w podobnych okolicznościach użytkownicy dyskutowali o zdjęciach Księżyca robionych modelem S20 Ultra.

Tym razem sytuacja została o wiele bardziej nagłośniona, więc Samsung postanowił odnieść się do zarzutów. Z ich wypowiedzi można wywnioskować, że algorytmy nie stosują żadnej nakładki na zrobione zdjęcia Księżyca. Jednak użytkownicy mogą mieć trochę racji.

Z wyjaśnień Samsunga wynika, że za finalny efekt zdjęć Księżyca jest odpowiedzialna technologia optymalizacji scenerii bazująca na sztucznej inteligencji. Zdjęcie robione jest w wielu klatkach, które następnie zostają na siebie nałożone dla efektu podbicia detali i kolorów.

Gdy użytkownik robi zdjęcie Księżyca, bazująca na AI technologia optymalizacji scenerii rozpoznaje Księżyc, jako główny obiekt i wykonuje wiele ujęć do kompozycji wieloklatkowej, następnie sztuczna inteligencja poprawia szczegóły i kolory obrazu. Nie ma tutaj żadnego nakładania obrazu na zdjęcie.

- czytamy w oficjalnym komunikacie Samsunga.

Zobacz: Facebook zwalnia na potęgę. Kolejne 10000 osób straci pracę
Zobacz: O słuchawkach Nothing Ear (2) wiemy coraz więcej

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: u/ibreakphotos, shutterstock

Źródło tekstu: Android Authority